Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / 1 10 2008 Tarihine Kadar Faaliyette Bulundukları Halde Tescil ve Kayıtlarını Yaptırmayan Bağ-Kur Kapsamındaki Sigortalıların Durumu Nasıl Değerlendirilecektir ?

1 10 2008 Tarihine Kadar Faaliyette Bulundukları Halde Tescil ve Kayıtlarını Yaptırmayan Bağ-Kur Kapsamındaki Sigortalıların Durumu Nasıl Değerlendirilecektir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 45- 1/10/2008 TARİHİNE KADAR FAALİYETTE BULUNDUKLARI HALDE TESCİL VE KAYITLARINI YAPTIRMAYAN BAĞ-KUR KAPSAMINDAKİ SİGORTALILARIN DURUMU NASIL DEĞERLENDİRİLECEKTİR ?

CEVAP 45- Bağ-Kur kapsamında tarımsal faaliyette bulunanlar hariç olmak üzere, 1/10/2008 tarihinden önce Bağ-Kur kapsamında faaliyette bulundukları halde, sigortalılık için tescil ve kayıtlarını yaptırmamış olanların sigortalılıkları 1/10/2008 tarihi itibarıyla başlatılacak, dolayısıyla, bunların bu tarihten önceki faaliyetleri sigortalı kapsamında sayılmayacaktır.

Dolayısıyla, önceden sigortalılıkları olup da devamı için müracaatta bulunmayanlar ile 1/10/2008 tarihinden sonra kurucu üye olup da yönetim kurulu üyesi olmayanlar 4/b (eski Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olarak kabul edilmemektedir.