Anasayfa / Haber / 1 Temmuzda Asgari Geçim İndirimi Artmayacak

1 Temmuzda Asgari Geçim İndirimi Artmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, 1 Ocak 2014 tarihinden beri bekar işçi asgari geçim indirimi (AGİ) dahil aylık net 846 lira olarak uygulanan asgari ücret, 1 Temmuz 2014 tarihinden geçerli olmak üzere yıl sonuna kadar aylık net 891 lira olarak uygulanacak.

Ancak, asgari geçim indirimi asgari ücrete esas alınarak hesaplandığı halde, Temmuz ayındaki söz konusu asgari ücret artışı asgari geçim indirimini etkilemeyecek (Bkz. 2014 Yılı Asgari Geçim İndirimi Dahil Aylık Net Asgari Ücret Tutarları). Çünkü asgari geçim indirimi her takvim yılı başında yani 1 Ocak’ta geçerli asgari ücret esas alınarak belirlendiğinden, sadece Ocak ayında asgari geçim indirimi artmakta, bunun dışında çalışanlara ödenen asgari geçim indirimi yıl içerisinde sadece Hangi Durumlarda Çalışana Ödenen Asgari Geçim İndirimi Miktarı Değişir ? başlıklı yazımızda belirtilen hal ve durumlarda değişmektedir.

Dolayısıyla, 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren asgari ücretle çalışanların ücretleri sadece asgari ücretteki artış kadar artacak, asgari geçim indirimi, kişinin ailevi durumunda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece yıl sonuna kadar aynı kalacak.