Anasayfa / Haber / 10’dan Az Çalışanı Olan İşverenlere Kolaylık

10’dan Az Çalışanı Olan İşverenlere Kolaylık

Sponsorlu Bağlantılar

10’dan az çalışanı olan işyeri işverenlerine gerekli eğitimi alarak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlığı çalıştırma / görevlendirme yükümlülüğünden kurtulma imkanı.

Bilindiği ve daha önce belirttiğimiz üzere, 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma / görevlendirme yükümlülüğü 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak (Bkz Uzman ve Hekim Çalıştırması / Görevlendirmesi Gereken İşyerleri ve Yapılacak İşlemler). Öte yandan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırılmasını / görevlendirilmesini düzenleyen İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri başlıklı 6 ncı maddesine 6552 sayılı Kanunla “Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler.” şeklinde bir cümle eklenmişti. Uygulamanın ayrıntısını düzenleyen İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik de 29 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti (Bkz. Bazı İşverenleri Hekim ve Uzman Görevlendirmekten Kurtaracak Yönetmelik Yayımlandı başlıklı yazı).

Ancak yönetmelik uyarınca, 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerinde işe giriş, periyodik muayene ve tetkikler hariç, işverenin veya işveren vekilinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yerine getirebilmesi yani işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmaktan / görevlendirmekten kurtulabilmesi için Yönetmelikte belirtilen eğitimi tamamlaması gerekiyor.

İşte bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi bir protokol imzaladı. İmzalanan iş sağlığı ve güvenliği eğitimi protokolü uyarınca 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerinin işvereni veya işveren vekillerine söz konusu eğitimi Anadolu Üniversitesi verecek. 1 milyon 600 bin iş yerinden neredeyse 800 bini bu kapsama giriyor.(isvesosyalguvenlik.com)