Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Uzun Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / 1/10/2008 Sonrası Çalışmalar İçin Güncelleme Katsayısının Değiştirilmesi ve Aylık Bağlama Oranlarının Düşürülmesiyle Emekli Aylıklarında Düşüş Olacak mıdır ?

1/10/2008 Sonrası Çalışmalar İçin Güncelleme Katsayısının Değiştirilmesi ve Aylık Bağlama Oranlarının Düşürülmesiyle Emekli Aylıklarında Düşüş Olacak mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 86- 1/10/2008 SONRASI ÇALIŞMALAR İÇİN GÜNCELLEME KATSAYISININ DEĞİŞTİRİLMESİ VE AYLIK BAĞLAMA ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİYLE EMEKLİ AYLIKLARINDA DÜŞÜŞ OLACAK MIDIR ?

CEVAP 86- Bu konuda yapılan simülasyonlarda, genel itibarıyla;

-Her üç dönemde de çalışma varsa 1/10/2008 tarihinden sonraki prim ödeme gün sayısı arttıkça aylık artmakla birlikte her fazla çalışma sonrası artış hızı gittikçe azalmaktadır. Daha açık ifadelerle, 1/10/2008 tarihinden sonra ilk 10 yıl sonrasında % 2’ye düşmesinden dolayı beklenen artış azalma seyri içerisinde gerçekleşmektedir.

-Son iki dönemde çalışma varsa emekli aylığında yine artış gerçekleşmekte, ancak aylık bağlama oranının her iki dönemde de benzer hükümleri içermesi ve 1/10/2008 tarihinden sonra ilk 10 yıl için % 3 aylık bağlama oranının uygulanmasından ötürü her fazla çalışma, her üç dönemdeki artışın azalma hızından daha düşük olarak seyretmektedir.

-Son dönemde ise yeni bir kanun uygulaması nedeniyle diğer dönemlerle kıyaslanmasına gerek kalmadan her fazla çalışmanın emekli aylığında artan bir şekilde (artış hızında azalma olmadan ve artı çalışma süresine periyodik olarak) artış sağladığı görülmektedir.