Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / 1/10/2008 Tarihinden Önce Sigortalı Sayılanlar İçin Sigortalılık Hallerinin Birleşmesi Durumunda Yaşlılık (Emeklilik) Aylığına Hak Kazanma Açısından Hangi Sigortalılık Statüsü Esas Alınarak Emeklilik Şartları Belirlenmektedir ?

1/10/2008 Tarihinden Önce Sigortalı Sayılanlar İçin Sigortalılık Hallerinin Birleşmesi Durumunda Yaşlılık (Emeklilik) Aylığına Hak Kazanma Açısından Hangi Sigortalılık Statüsü Esas Alınarak Emeklilik Şartları Belirlenmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 62- 1/10/2008 TARİHİNDEN ÖNCE SİGORTALI SAYILANLAR İÇİN SİGORTALILIK HALLERİNİN BİRLEŞMESİ DURUMUNDA YAŞLILIK (EMEKLİLİK) AYLIĞINA HAK KAZANMA AÇISINDAN HANGİ SİGORTALILIK STATÜSÜ ESAS ALINARAK EMEKLİLİK ŞARTLARI BELİRLENMEKTEDİR ?

CEVAP 62- Bilindiği üzere, sosyal güvenlik reformundan öncesinde olduğu gibi sonrasında da çalışma statülerine göre emeklilik şartları farklılık içermektedir.

1/10/2008 tarihinden önce sigortalı sayılanlardan 4/a (eski SSK), 4/b (eski Bağ-Kur) ve 4/c (eski Emekli Sandığı) kapsamında olarak birden fazlasına tabi olarak çalışmış olanların yaşlılık aylığı (emeklilik aylığı) bağlanma taleplerinde, son yedi yıl içinde en fazla sigortalılığın geçtiği sigortalılık hali esas alınmaktadır. Bu yolla 1/10/2008 tarihinden, yani 5510 sayılı Kanunla yapılan değişiklikten önce sigortalı olanların müktesep hakları korunmuştur.

Dolayısıyla çalışma döneminde farklı statülerde çalışması olanlar için emeklilik tarihinden önce son primi ödenmiş tarihten itibaren son 7 yıla bakılmakta ve bu 7 yıl içerisinde hangi statüye daha fazla prim ödenmiş ise (en az 1260 gün) emeklilik şartları ödenmiş primi fazla olan statüye göre belirlenmektedir.

Örneğin; emeklilik tarihinden önce 3 yıl esnaf ve 4 yıl da işçi olarak çalışan bir kişinin emeklilik şartlarının statüsü, prim ödeme gün sayısı fazla olduğundan 4/a (eski SSK’lı) olarak belirlenecektir.