Anasayfa / Haber / 15 Yılla Tazminat Alıp Ayrılanların Başka İşe Girmelerinin Önü Açıldı

15 Yılla Tazminat Alıp Ayrılanların Başka İşe Girmelerinin Önü Açıldı

Sponsorlu Bağlantılar

Normal şartlarla kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkan veya çıkarılan işçinin (Bkz. Kıdem Tazminatı Uygulaması – Hak Kazanma Koşulları – Hesaplanması – Kapsama Giren Ödemeler), daha sonra başka bir yerde işe girmesine ve tekrar çalışmasına engel bir durum bulunmamaktadır. Ancak, yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını yani prim gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamladığı için kıdem tazminatı alıp işten ayrılanlar için ise durum biraz farklıdır. Bu sebeple işten ayrılma, biraz da “emeklilik için gerekli prim gün sayımı ve çalışma süremi doldurdum, artık çalışmayıp yaşı bekleyeceğim” anlamına geldiğinden, bu şekilde tazminat alıp işten ayrılan, özellikle de 15 yıl – 3600 günü doldurduğu için tazminatını alıp işten ayrılanlardan, daha sonra tekrar çalışmaya başlayanların bazıları eski işverenleriyle mahkemelik olmaya başlamıştı. Özellikle bu durumun yaygınlaşması, işyeriyle – işvereniyle hiçbir sorunu olmayan çalışanların dahi sırf tazminat alabilmek için işten ayrılması üzerine, bu konuda açılan dava sayılarında artış olmuştu. Bu şekilde açılan davalarda da mahkemeler, işçiyi kötü niyetli olarak değerlendirip, alınan tazminatın geri ödenmesine veriyorlardı.

Ancak daha sonra Yargıtay bu konuda farklı bir karar verince (Bkz. 15 Yılını Doldurunca Kıdem Tazminatı Alıp İşten Ayrılan Başka İşte Çalışabilir mi ?) durum değişmeye başladı. Yargıtay daha sonra aynı mahiyette bir başka karar daha verdi (T.C YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ Esas No. 2011/51535 Karar No. 2014/52 Tarihi: 13.01.2014).

Yargıtay bu kararlarında özetle, yukarıda belirttiğimiz şekilde kıdem tazminatını alıp çalıştığı işyerinden ayrılan işçinin, bir başka yerde işe girmesinin hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemeyeceğini, Kanunun kendisine verdiği yasal hakkı kullandığını, kanunda tanınan bu hakkın amacının, işyerinde çalışarak yıpranan ve emeklilik için prim gün sayısı ve çalışma süresini tamamlayan işçinin, emeklilik için yaşı beklemesine gerek olmadan iş sözleşmesini sonlandırabilmesine imkan tanıdığını belirtti.

Dolayısıyla Yargıtay tarafından arka arkaya verilen bu kararlar, bu şekilde kıdem tazminatı alıp işten ayrılan veya ayrılacak kişilerin, tekrar işe girmelerinin önünü açmış ve endişelerini gidermiş oldu.