Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / 15/8/2008 Tarihinden Önce Memur Olanların Borçlanmaları Ne Zaman Ödenirse Borçlandırılan Süreler Sigortalılıktan Sayılır?

15/8/2008 Tarihinden Önce Memur Olanların Borçlanmaları Ne Zaman Ödenirse Borçlandırılan Süreler Sigortalılıktan Sayılır?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 74- 15/8/2008 TARİHİNDEN ÖNCE MEMUR OLANLARIN BORÇLANMALARI NE ZAMAN ÖDENİRSE BORÇLANDIRILAN SÜRELER SİGORTALILIKTAN SAYILIR?

CEVAP 74- 5434 sayılı Kanuna göre istekle emeklilik halinde emeklilik tarihinden 6 ay önce, resen-malulen- yaş haddinden emekli olanlar için emeklilik tarihinden sonra 6 ay içinde, ölüm aylığından da haksahiplerince ölüm tarihinden itibaren 6 ay içinde borçlanmanın yapılması gerekmektedir.

Askerler ve emniyet mensupları için sivil öğrencilik sürelerine ait borçlanmalar, borcun tebliğ tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde ödenmek zorundadır.

1416 sayılı Kanuna göre yurt dışına gönderilen ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanlar, mecburi hizmetlerini tamamlayacakları tarihten itibaren üç ay içinde müracaat etmeleri ve müracaatın kabul edildiği tarihten itibaren peşin ya da 12 ayda eşit taksitler halinde ödemek suretiyle borçlanabilirler.

Polis ve subaylar için okul sürelerinin borçlanılması ise borcun tebliğ tarihinden itibaren 3 yıl içinde ödenmek zorundadır.