Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / İşveren - İşyeri İşlemleri Soru ve Cevaplar / 16 Yaşından Küçük 4/a (Eski SSK) Sigortalıları İçin Alınacak Primin Alt Sınırı Nedir ?

16 Yaşından Küçük 4/a (Eski SSK) Sigortalıları İçin Alınacak Primin Alt Sınırı Nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 76- 16 YAŞINDAN KÜÇÜK 4/a (ESKİ SSK) SİGORTALILARI İÇİN ALINACAK PRİMİN ALT SINIRI NEDİR ?

CEVAP 76- Daha önceleri bir ayrım söz konusu değilken, 2011 yılında 6111 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeyle, sigorta priminin alt sınırının belirlenmesinde ayrım yapılarak, 16 yaşından küçükler için primin alt sınırı 16 yaşından küçükler için belirlenen asgari ücret olarak belirlenmiş ve bu yolla 16 yaşından küçükler için işverenlerin prim yükü hafifletilmiştir.

Not: 2014 yılından beri 16 yaşından küçükler ve büyükler için tek asgari ücret belirlenmektedir. (Bkz. Tek Asgari Ücret Uygulaması İçin Yönetmelik Değişikliği Yapıldı)

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*