Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / 1980 İhtilalinde Gözaltına Alınanlara veya Tutuklananlara Sosyal Güvenlik Açısından Hangi Haklar Getirilmiştir ?

1980 İhtilalinde Gözaltına Alınanlara veya Tutuklananlara Sosyal Güvenlik Açısından Hangi Haklar Getirilmiştir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 92- 1980 İHTİLALİNDE GÖZALTINA ALINANLARA VEYA TUTUKLANANLARA SOSYAL GÜVENLİK AÇISINDAN HANGİ HAKLAR GETİRİLMİŞTİR ?

CEVAP 92- 2011 yılında 6111 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeyle, 1980 İhtilalinde gözaltına alınan ve tutuklananların bu sürelerdeki sosyal güvenliklerinin sağlanması imkanı getirilmiştir.

Buna göre, 1980 İhtilali döneminde yakalanmak ve tutuklanmakla birlikte kovuşturmaya yer olmadığına veya beratlerine verilenler için gözaltında veya tutuklukta geçen sürelerin 6111 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden sonra (13/2/2011) 6 ay içerisinde kendileri veya hak sahipleri tarafından borçlanmaları halinde bu sürelerin sigortalılık süresi ve 4/a (eski SSK’lı) statüsünde sayılması öngörülmüştür.

Borçlanmada, kişinin tazminat alması durumunda borçlanma bedeli kendisi tarafından ödenmekte, tazminat alınmaması durumunda ise Hazine tarafından karşılanmaktadır.

Borçlanma bedeli asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasında belirlenecek matrahın % 32’sidir. Bu sınırlar arasında matrah borçlanma yapmak isteyenlerce belirlenmektedir.