Anasayfa / Bilgi / 2 Milyon 700 Bin Çalışan Daha Zorunlu BES Kapsamına Girdi

2 Milyon 700 Bin Çalışan Daha Zorunlu BES Kapsamına Girdi

Sponsorlu Bağlantılar

6740 sayılı Kanunla 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar için zorunlu BES uygulaması getirilmişti.

Ancak uygulama 1 Ocak 2017 tarihinde başlamış olmakla birlikte bütün özel sektör çalışanları hemen kapsama alınmamış, kademeli geçiş öngörülmüştü. (Bkz. Otomatik BES Kesintisi Bütün Çalışanlar İçin Hemen Başlamayacak başlıklı yazı.)

Hazine Müsteşarlığı tarafından 2 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dahil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in “Özel sektörde çalışanların kapsama alınması” başlıklı 6 ncı maddesi uyarınca; çalışan sayısı ondan fazla ancak elliden az olan özel sektör işyerlerinde çalışanlar için de 1 Temmuz 2018 tarihinde zorunlu BES (Bireysel Emeklilik) uygulaması başladı. Elli ve daha fazla çalışanı olan özel sektör işyerleri çalışanları ise zaten daha önce zorunlu BES kapsamına girmişti. Çalışan sayısı beşten fazla ancak ondan az olan özel sektör işyerlerinde çalışanlar ise 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren zorunlu BES kapsamına girecek.

Çalışan sayısının belirlenmesinde, Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen ayık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısı esas alınacak ve birden fazla işyeri olan işverenler için bütün işyerlerindeki çalışanların toplamı göz önünde bulundurulacak. Kapsama alınan işverenin çalışan sayısında, kapsama alınma tarihinden sonra azalma olsa dahi durum değişmeyecek, yani o işyeri artık zorunlu BES kapsamından çıkmayacak.

Dolayısıyla artık çalışan sayısı ondan fazla, elliden az olan özel sektör işyerlerinde çalışan yaklaşık 2 milyon 700 bin çalışanın Temmuz ayı maaşından başlamak üzere her ay Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilen prime esas kazancının yüzde üçü oranında zorunlu BES kesintisi yapılacak. Asgari ücretle çalışanlar için bu kesinti aylık 60 lira 89 kuruş olacak.

Zorunlu BES uygulamasından çalışanların nasıl vazgeçeceği ve diğer hususlar Çalışanlar İçin Zorunlu Bireysel Emeklilik Nasıl Uygulanacak ? başlıklı yazıda yer almaktadır. Ancak özellikle belirtelim ki işyeri hangi sigorta şirketi ile anlaşmışsa yani çalışanların maaşından yaptığı BES kesintisini hangi sigorta şirketine yatırıyorsa, maaşından kesinti yapılmasını istemeyen dolayısıyla zorunlu BES uygulamasından çıkmak (caymak) isteyen çalışanlar cayma başvurusunu o sigorta şirketine yapacak. (isvesosyalguvenlik.com)