Anasayfa / Haber / 2013 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Yayımlandı

2013 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Yayımlandı

Sponsorlu Bağlantılar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen, mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılacak 2013 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetlerini 24 Nisan 2013 tarihli ve 28627 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

16/7/1985 tarihli ve 85/9707 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren Mimarlık   ve Mühendislik Hizmetleri Şartnamesi’nin 3.2 maddesi gereğince mimarlık ve mühendislik hizmet bedellerinin hesabında kullanılacak 2013 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri, yapının mimarlık hizmetlerine esas olan sınıfı dikkate alınarak inşaat genel giderleri ile yüklenici kârı dahil, söz konusu tebliğ ile yeniden belirlendi.

Bahse konu Tebliğe http://www.resmigazete.gov.tr/ adresinden, yıllar itibariyle birim maliyet bedellerine ise Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu üniteleri de özel bina inşaatlarıyla ilgili asgari işçilik uygulaması çerçevesinde Kuruma bildirilmesi gereken asgari işçilik miktarını hesaplarken, söz konusu yapı yaklaşık birim maliyet bedellerini esas almaktadır.