Anasayfa / Haber / 2015 Yılı Mali Tatil Başladı

2015 Yılı Mali Tatil Başladı

Sponsorlu Bağlantılar

5604 Sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun uyarınca 2015 yılı mali tatili 1 Temmuz 2015 tarihinde başlamış olup, 20 Temmuz 2015 tarihinde tatil sona erecek. Kanun uyarınca, iş ve sosyal güvenlik mevzuatında öngörülen bildirim ve belge verme sürelerinden son günü malî tatile rastlayan süreler, tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılacak. Dolayısıyla son günü 1 Temmuz ile 20 Temmuz tarihleri arasına (1 Temmuz ve 20 Temmuz dahil) denk gelen bildirim ve belge verme süreleri 27 Temmuz 2015 günü sona erecek. (Bkz. Mali Tatil Kapsamına Giren SGK İş ve İşlemleri, Mali Tatil Uygulaması – Kapsama Giren İş ve İşlemler).

Aynı şekilde 1 Temmuz ile 20 Temmuz tarihleri arasında ibraz edilmesi gereken işyeri yasal kayıt belgelerinin son ibraz tarihi de 27 Temmuz 2015 tarihinde sona erecek.

Öte yandan mali tatil kapsamına girmeyen iş ve işlemler ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan 5604 Sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanunun 2 nci Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ ile Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan 1 Sıra No’lu Mali Tatil Uygulaması Hakkında Genel Tebliğ’de mali tatil kapsamına girmeyen iş ve işlemler belirtilmiş olup, bu iş ve işlemler Mali Tatil Kapsamına Girmeyen Bu İş ve İşlemlere Dikkat Edin başlıklı yazıda yer almaktadır.(isvesosyalguvenlik.com)