Anasayfa / Pratik Bilgiler / 2016 İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarları

2016 İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarları

Sponsorlu Bağlantılar

DönemAylık Kazanç Alt Sınırına Göre Ödenecek Aylık PrimAylık Kazanç Üst Sınırına Göre Ödenecek Aylık Prim
01.01.2016 – 30.06.2016527,04 TL3.425,76 TL
01.07.2016 – 31.12.2016527,04 TL3.425,76 TL

 

Not:

– İsteğe bağlı sigortalılardan, sigorta primine esas kazanç alt sınırı (brüt asgari ücret) ile üst sınırı (alt sınırın altı buçuk katı) arasında kalmak şartıyla bunların kendi belirleyecekleri prime esas kazancın yüzde 32’si oranında prim alınmaktadır. Bunun yüzde 20’si uzun vadeli sigorta kolları (malullük-yaşlılık-ölüm sigortası), yüzde 12’si de genel sağlık sigortası için alınmaktadır.

– Bunlardan genel sağlık sigortası primi alındığı için, primlerini düzenli ödedikleri sürece sağlıktan yararlanma hakları bulunmaktadır.

– Her aya ait isteğe bağlı sigorta priminin takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

8 comments

 1. İsteğe bağlı sigortalı olduğunuzda eşiniz eş yardımı almaya devam eder. Ancak siz eşiniz üzerinden artık sağlık yardımız alamazsınız. Çünkü isteğe bağlı sigortalılık zorunlu olarak genel sağlık sigortasını da (GSS) kapsamaktadır. GSS ödememe gibi bir seçenek yok.

 2. Merhaba,
  Eşim çalışıyor, isteğe bağlı sigortalı olduğumda, eşim eş yardımı alabilir mi? Ben sağlık sigortasını eşimden yararlanmaya devam edebilir miyim?
  Ayrıca eşimin durumundan dolayı sağlık sigortasını ödememe gibi bir seçenek varmı?
  Yorumunuz için şimdiden teşekkürler

 3. Ek 5 ile normal sigortalılığın emeklilik açısından herhangi bir farkı yok, aynı şartlara tabiler. Ayrıca normal sigortalı olmanız için herhangi bir işyerinde fiilen çalışmanız gerekir, aksi halde sahte sigortalılık olur.

 4. 17 ağustos 1991 girişliyim.427 günüm var sigortadan.emekli olmam için ne yapabilirim?ek5 mi yatırayım ,normal sigortamı olayım.bilgilendirirseniz teşkkr ederim.17kasım 1967 doğumluyum.çocuk yok.teşkkrler.

 5. 18 yaşını doldurdunuz ve Türkiye’de ikamet ediyorsanız ve sigortanız yoksa yeterli, isteğe bağlı sigorta için başka herhangi bir şart yok.

 6. Bunun için size en yakın SGK Müdürlüğüne başvurmanız yeterli.

 7. Ne gerekiyo hiç çalışmadım biyerde

 8. Ben istanbuldan güldeniz kronik böbrek rahatsız var isteye bağlı sigortalı olmak istiyorum ne gerekiyo raporumda var 1/60 raporluyum

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*