Anasayfa / Pratik Bilgiler / 2016 İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarları

2016 İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarları

Sponsorlu Bağlantılar

DönemAylık Kazanç Alt Sınırına Göre Ödenecek Aylık PrimAylık Kazanç Üst Sınırına Göre Ödenecek Aylık Prim
01.01.2016 – 30.06.2016527,04 TL3.425,76 TL
01.07.2016 – 31.12.2016527,04 TL3.425,76 TL

 

Not:

– İsteğe bağlı sigortalılardan, sigorta primine esas kazanç alt sınırı (brüt asgari ücret) ile üst sınırı (alt sınırın altı buçuk katı) arasında kalmak şartıyla bunların kendi belirleyecekleri prime esas kazancın yüzde 32’si oranında prim alınmaktadır. Bunun yüzde 20’si uzun vadeli sigorta kolları (malullük-yaşlılık-ölüm sigortası), yüzde 12’si de genel sağlık sigortası için alınmaktadır.

– Bunlardan genel sağlık sigortası primi alındığı için, primlerini düzenli ödedikleri sürece sağlıktan yararlanma hakları bulunmaktadır.

– Her aya ait isteğe bağlı sigorta priminin takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

16 comments

 1. (aytenmeriç) İsteğe bağlı sigortada maalesef sağlık (GSS) zorunlu. Bu nedenle yüzde 20 emeklilik ve yüzde 12 GSS için olmak üzere toplamda yüzde 32 prim ödemeniz gerekir. Prim tutarları yukarıda yer alıyor. Bulunduğunuz yere en yakın SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 2. merhaba;

  annem 1962 doğumlu 1997-2001 arasında bağkur ödemesi var. Şimdi ise sağlıksız isteğe bağlı sigorta yaptırmak istiyoruz. Ne kadar ödememiz gerekir. Ayrıca nereye başvuru yapmalıyız. Çok teşekkür ederim

 3. Anneniz yaşı doldurmuş olduğu için en kolay SSK şartlarında 3600 prim gününü tamamlayarak emekli olabilir. Eğer isteğe bağlı öderseniz BAĞ-KUR kapsamında değerlendirileceğinden, BAĞ-KUR emeklilik şartlarına tabi hale gelir ve bu durumda en erken 5400 prim günü (15 tam yıl) ile emekli olabilir. Eğer şartlar tutuyorsa Ek-5 tarım sigortalısı (Tarım SSK) yaptırabilirsiniz. Bu durumda 3600 günle emekli olabilir.

 4. iyi günler efendim.

  Annem 01.01.1956 doğumlu.

  Sigorta başlangıcı 01.09.1988

  Annemin 760 gün sigortası var. küçük kardeşim 1993 doğumlu, 2 yıl doğum borçlanması 720 gün yaptığımızda toplam 1480 günü oluyor.

  Annemin sigortasını isteğe bağlı olarak yatırırsak ne kadar sonra emekli olabilir?

  veya annemi emekli yapmamızın başka yolu var mı?

 5. Tabii ki yaralanabilirsiniz. Zaten isteğe bağlı sigortalı olan kişi mecburen genel sağlık sigortasına da dahil ediliyor. 30 günlük prim ödedikten sonra normal çalışanlar gibi sağlık yardımlarından yararlanma hakkı elde ediyor. Ancak sağlık yardımlarından yararlanma hakkının devam edebilmesi için primlerin düzenli olarak ödenmesi gerekiyor.
  Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ?

 6. Merhaba Isteğe bağlı sigortalı olduğum takdirde sağlıktan yararlanabilirmiyim kronik rahatsizligimdan dolayı çok pahalı ilaçlarımı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 7. Eşiniz sadece 1980 yılından sonraki doğumlar için doğum borçlanması yapabilir, öncelikle onu belirtelim. En uygun emeklilik şartı 15 yıl – 3600 gün. Ancak 58 yaşında emekli olabilir. Eğer isteğe bağlı öderseniz BAĞ-KUR kapsamında değerlendirildiğinden bu durumda 3600 günle emekli olamaz. En uygunu ek 5 tarım, eğer şartları tutuyorsa. Hangi sigorta için aylık ne kadar prim ödeneceğini aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
  http://www.isvesosyalguvenlik.com/2016-yilinda-uygulanacak-tutarlar/

 8. Eşim 1980 tarihinde 50 gün prim ödemişliği vardır.3 çocuktan yararlanıp emekli olabilmesi için ne kalan borcumuzu isteğe bağlı sigortamı veya tarım sigortasımı veya netür sigorta yapmamız gerekir.Ev hanımı olduğundan nasıl sigorta primini öderiz vede bunun fiyatı ne kadardır.Kalan prim borçları ne kadardır.

 9. İsteğe bağlı sigortalı olduğunuzda eşiniz eş yardımı almaya devam eder. Ancak siz eşiniz üzerinden artık sağlık yardımız alamazsınız. Çünkü isteğe bağlı sigortalılık zorunlu olarak genel sağlık sigortasını da (GSS) kapsamaktadır. GSS ödememe gibi bir seçenek yok.

 10. Merhaba,
  Eşim çalışıyor, isteğe bağlı sigortalı olduğumda, eşim eş yardımı alabilir mi? Ben sağlık sigortasını eşimden yararlanmaya devam edebilir miyim?
  Ayrıca eşimin durumundan dolayı sağlık sigortasını ödememe gibi bir seçenek varmı?
  Yorumunuz için şimdiden teşekkürler

 11. Ek 5 ile normal sigortalılığın emeklilik açısından herhangi bir farkı yok, aynı şartlara tabiler. Ayrıca normal sigortalı olmanız için herhangi bir işyerinde fiilen çalışmanız gerekir, aksi halde sahte sigortalılık olur.

 12. 17 ağustos 1991 girişliyim.427 günüm var sigortadan.emekli olmam için ne yapabilirim?ek5 mi yatırayım ,normal sigortamı olayım.bilgilendirirseniz teşkkr ederim.17kasım 1967 doğumluyum.çocuk yok.teşkkrler.

 13. 18 yaşını doldurdunuz ve Türkiye’de ikamet ediyorsanız ve sigortanız yoksa yeterli, isteğe bağlı sigorta için başka herhangi bir şart yok.

 14. Bunun için size en yakın SGK Müdürlüğüne başvurmanız yeterli.

 15. Ne gerekiyo hiç çalışmadım biyerde

 16. Ben istanbuldan güldeniz kronik böbrek rahatsız var isteye bağlı sigortalı olmak istiyorum ne gerekiyo raporumda var 1/60 raporluyum

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*