Anasayfa / Haber / 2016 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ?

2016 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

Asgari ücretin artışıyla ilgili seçim vaatleri olmasaydı muhtemelen 2016 yılında asgari ücret memur maaşları için öngörülen oranlarda artacaktı. Ancak özellikle seçimle birlikte Ak Parti’nin tekrar hükümeti kuracak çoğunluğu elde etmesi, partinin bu yöndeki seçim vaadine dikkatleri çekti.

Asgari Ücret Memur Maaşlarıyla Aynı Oranda Artarsa

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme imzalanarak 23 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu karar uyarınca 2016 yılı Ocak ayında memur maaşlarına yüzde 6, Temmuz ayında da yüzde 5 zam yapılacak. Şu an aylık brüt asgari ücretin 1.273,50 lira, net asgari ücretin ise bekar işçi AGİ dahil 1.000,54 lira olduğu düşünülürse; asgari ücrete memur maaşlarıyla aynı oranda zam yapılması halinde Ocak ayında aylık brüt asgari ücret 1.349,91 lira, ne asgari ücret ise bekar işçi AGİ dahil 1.060 lira olacaktır.

Asgari Ücret Net 1300 Lira Olursa

Asgari ücretin seçim vaatlerinde belirtildiği gibi, bekar işçi AGİ dahil aylık net 1.300 lira olması ise biraz zor gibi görünüyor. Çünkü bu durumda aylık brüt asgari ücret yaklaşık 1.650 lira, asgari ücretli bir işçinin aylık maliyeti de yaklaşık 2.021 lira olacak, eğer işveren 5 puanlık prim indiriminden yararlanıyorsa aylık maliyet bu durumda da yaklaşık 1.938 lira olacaktır. Asgari ücretli bir işçinin aylık sigorta primi işçi hissesi dahil yaklaşık 569 lira olacaktır. Ortaya çıkacak bu maliyet nedeniyle işveren kesimi net asgari ücretin 1.300 lira olmasına karşı çıkacaktır. Eğer aradaki farkın en azından bir kısmı devlet tarafından sübvanse edilirse bu durumda işveren kesimi fazla direnmeyecektir.

Asgari Ücret Artışı Birçok Kişiyi Etkiyecek

Net asgari ücretin 1.300 lira olması yani yüzde 30 artması halinde prime esas kazanç alt sınırı (asgari ücret) üzerinden prim ödeyen kişiler de primleri yüzde 30 zamlı ödeyecek. Bunlar arasında 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları, tarım sigortalıları, isteğe bağlı sigortalılar, ek 5 ve ek 6 kapsamında sigortalı olanlar yer alıyor. Aynı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezaları da asgari ücrete endeksli olduğundan, bu idari para cezaları da yüzde 30 artacak. Asgari geçim indirimi (AGİ) asgari ücret esas alınarak belirlendiğinden, tüm çalışanların asgari geçim indirimi yüzde 30 artacak. Dolayısıyla asgari ücretin net 1.300 lira olması sadece asgari ücretle çalışanları değil, çok sayıda kişiyi etkiyecek.(isvesosyalguvenlik.com)