Anasayfa / Haber / 2017 Emekli Maaş Zamları Belli Oldu

2017 Emekli Maaş Zamları Belli Oldu

Sponsorlu Bağlantılar

Memur emeklilerine yapılacak zamlarda memurlara yapılan zamlar aynen esas alındığından 2017 Ocak ve Temmuz aylarında memur emeklilerine yapılacak zamlar zaten belliydi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak 2017 Ocak zammı içinse Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyordu. Türkiye İstatistik Kurumu beklenen enflasyon oranını bugün açıkladı. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile SSK veya Bağ-Kur kapsamında ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) alanların aylıklarında 2017 Ocak zammı olarak yüzde 4,65 (dört virgül altmışbeş) oranında artış yapılacak. 2017 Temmuz ayında yapılacak zam ise ilk altı aylık enflasyon rakamlarına göre en erken 3 Temmuz 2017 tarihinde belli olacak.

Memur emeklileri ile ölen memurlar üzerinden dul ve yetim aylığı alanlara yapılacak zamma gelince. Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme uyarınca; (Memurlara 2016 ve 2017 Yıllarında Yapılacak Zamlar Belli Oldu) bu kapsamdakilerin aylıklarında 2017 Ocak zammı olarak yüzde 3 artış yapılacak. Altı aylık enflasyon oranı yüzde 5’i aşmadığında enflasyon farkı verilmeyecek. 2017 Temmuz ayından geçerli olmak üzere yılın ikinci ayı içinse yüzde 4 zam yapılacak. Ayrıca ilk altı aylık tüketici enflasyon oranı yüzde 3’ü aşarsa aşan kısım kadar Temmuz ayında enflasyon farkı uygulanacak. İkinci altı aylık dönemde de tüketici enflasyon oranının yüzde 4’ü aşması halinde aynı şekilde 2018 Ocak ayında aylıklara enflasyon farkı aynen yansıtılacak. (isvesosyalguvenlik.com)