Anasayfa / Bilgi / 2018’de Para Cezalarına Son Yılların En Yüksek Zammı Gelecek

2018’de Para Cezalarına Son Yılların En Yüksek Zammı Gelecek

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce birçok yazı ve haberde belirtildiği üzere, SGK tarafından uygulanan idari para cezaları dışındaki birçok idari para cezası her yıl 1 Ocakta, bir önceki yıl için Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı kadar artmakta, yani zamlanmaktadır.

Enflasyon oranlarının düşük seyretmesi nedeniyle bir süredir yeniden değerleme oranları düşük çıkıyor, dolayısıyla para cezaları fazla artmıyordu. Örneğin yeniden değerleme oranı geçtiğimiz yıl yüzde 3,83 (üç virgül seksenüç), ondan önceki yıl yüzde 5,58 (beş virgül elli sekiz) olarak açıklanmış, takip eden ocak aylarında da idari para cezaları aynı oranlarda zamlanmıştı. (Bkz. Para Cezalarını da Artıracak Yeniden Değerleme Oranı Açıklandı)

Bu defa durum biraz farklı. 11 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 484 sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile yeniden değerleme oranı 2017 yılı için yüzde 14,47 (ondört virgül kırkyedi) olarak açıklandı. Dolayısıyla 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere birçok idari para cezası yüzde 14,47 oranında artacak. Yeniden değerleme oranı en son 2003 yılında yüzde 28,5 olarak açıklanmıştı. Dolayısıyla açıklanan yüzde 14,47 oranı 2003 yılındaki orandan sonraki en yüksek oran.

Zam gelecek cezalar arasında başta trafik ve vergi cezaları olmak üzere, 4857 sayılı İş Kanunu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu, 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa istinaden Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri tarafından uygulanacak cezalar da yer alıyor. SGK tarafından uygulanacak idari para cezalarına gelecek zam oranı ise 2018 yılında uygulanacak asgari ücret açıklandıktan sonra belli olacak. Söz konusu kanunlar gereğince uygulanacak idari para cezalarının güncel tutarlarına Pratik Bilgiler sayfasından ulaşabilirsiniz.(isvesosyalguvenlik.com)