Anasayfa / Haber / 27 Aralık İSG Sınav Sonuçları Açıklandı

27 Aralık İSG Sınav Sonuçları Açıklandı

Sponsorlu Bağlantılar

ÖSYM tarafından 27 Aralık 2014 tarihinde yapılan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı değerlendirme işlemleri tamamlanarak, sonuçlar bugün (21 Ocak 2015) açıklandı. İsteyen adaylar sınav sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. ÖSYM adayların adresine herhangi bir sınav sonuç belgesi göndermeyecek.

ÖSYM tarafından sınava ilişkin olarak açıklanan sayısal verilere göre; işyeri hekimliği sınavına 6 bin 373 aday, C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına 29 bin 182 aday, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına bin 207 aday, A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına ise 2 aday girdi.

Bir sonraki İSG sınavı ise 23 Mayıs 2015 Cumartesi günü yapılacak olup, söz konusu sınav ve sınav öncesi süreçle ilgili açıklamalar 2015 İSG Belge ve Vize Ücretleri Açıklandı başlıklı yazımızda yer almaktadır.

Öte yandan; uygulamada genellikle sınavı kazanan adaylardan belge ücretini İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilât Hesabına yatırmış olanlar adına önce İSG-KATİP üzerinden belge tanımlaması yapılmakta ve basılı belgeler ise daha sonra gönderilmektedir. Belge ücretini ödedikten sonra İSG-KATİP üzerinden adına belge tanımlaması yapılmış olan adaylar da ellerinde basılı belge olmasa bile bu aşamadan sonra istedikleri OGSB veya işyeri / işverenle sözleşme yapma imkanına kavuşmaktadır (Bkz. Uzman ve Hekim Çalıştırması / Görevlendirmesi Gereken İşyerleri ve Yapılacak İşlemler başlıklı yazı).

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü daha sonra ise basılı işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı belgelerini adayların MERNİS’te kayıtlı olan adreslerine göndermektedir. Bunun için de İSG-KATİP’te kayıtlı olan MERNİS adresi ve iletişim bilgilerinin güncel olması büyük önem taşımaktadır. Belge gönderim sürecine ilişkin detaylı bilgi zaten İSG-KATİP sayfalarındaki Duyurular bölümünde yayımlanmaktadır.