Anasayfa / Haber / 29 İl Özel İdaresi ve 559 Belde Belediyesi Kapandı – Personel Nakledilecek

29 İl Özel İdaresi ve 559 Belde Belediyesi Kapandı – Personel Nakledilecek

Sponsorlu Bağlantılar

6/12/2012 tarihli ve 28489 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere;

– 29 ildeki İl Özel İdaresinin kapatılması,

– 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayım sonuçlarına göre nüfusu 2.000’in altında olan Kanuna ekli (27) sayılı listede adları yazılı 559 belediyenin de tüzel kişilikleri kaldırılarak bu belediyelerin köye dönüştürülmesi,

öngörülmüştü.

Söz konusu Kanunun yayımlanmasından sonraki ilk mahalli idareler genel seçimi bugün (30 Mart 2014 Pazar günü) yapıldı. Dolayısıyla 559 belde belediyesi artık kapanmış oldu.

Aynı şekilde; İstanbul, Kocaeli, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırları olarak belirlendi, dolayısıyla bu illerdeki İl Özel İdareleri kapatıldı. Artın bu illerde İl Özel İdareleri tarafından yürütülen hizmetler ve yerine getirilen görevler belediyelere geçti.

Kapatılan bu belde belediyeleri ve İl Özel İdareleri personelinden ise şimdiye kadar nakli gerçekleşmemiş olanlar, Kanunda belirtilen şartlarla başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilecek. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi ve açıklama Kapatılacak Belediye ve İl Özel İdarelerinde Çalışanların Durumları Ne Olacak başlıklı yazıda yer almaktadır.