Anasayfa / Haber / 40 Meslek İçin Belgeli İşçi Çalıştırma Zorunluluğu Fiilen Başladı

40 Meslek İçin Belgeli İşçi Çalıştırma Zorunluluğu Fiilen Başladı

Sponsorlu Bağlantılar

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununa Eklenen Ek 1 inci madde ile Bakanlıkça belirlenecek mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçilerin çalıştırılmayacağı, bu hükme uymayanlara para cezası uygulanacağı hükmü getirilmişti.

Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen 40 meslekle ilgili 2015/1 sayılı tebliğ yayımlanmış ve tebliğde yer alan mesleklerde belgeli eleman çalıştırma zorunluluğu 26 Mayıs 2016 tarihinde başlamıştı. (Bzk. Artık Bazı Mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlar Çalıştırılamayacak başlıklı yazı.) Ancak belirtilen mesleklerde yeterlilik belgesi sahibi eleman sayısı az olduğundan, belge alınması da zaman alacağından, işverenlerin ve çalışanların mağduriyetine yol açmamak için uygulamanın ertelenmesi gündeme gelmiş (Bkz. Bazı Mesleklerde Çalışanlar İçin Getirilen Belge Yükümlülüğü Ertelenecek başlıklı yazı), buna karşılık yapılması gereken yasal düzenleme yapılmamıştı (Bkz. Belgeli Eleman Çalıştırma Zorunluluğunun Ertelenmesinden Vaz mı Geçildi ? başlıklı yazı.)

Her ne kadar uygulamanın ertelenmesine ilişkin yasal düzenleme yapılmamış olsa da Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada; ilgili sektörlerde mağduriyete yol açmamak amacıyla yeni bir yasal düzenleme yapılmaksızın belge zorunluluğu getirilen mesleklerde 01/01/2017 tarihine kadar gerçekleştirilecek denetimlerde cezai müeyyide uygulanmadan belgelendirmeye yönelik rehberlik ve yönlendirmelerin yapılmasının kararlaştırıldığını, verilen bu sürenin 1 Ocak 2017 tarihinde dolduğunu ve söz konusu 40 meslekle ilgili olarak Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunun fiilen başladığını duyurdu.

MYK açıklamasında ayrıca Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen mesleklerde sınav ve belgelendirme masraflarının İşsizlik sigortası Fonundan karşılanmaya başlandığını ve bu kapsamda 75.000 kişinin yaklaşık 45.000.000 TL tutarındaki sınav ve belge ücretlerinin Devlet tarafından iade edildiğini, böylece MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğunda çalışan ve işverene ilave ek yük getirilmediğini, Mesleki Yeterlilik Kurumu olarak cezai müeyyideler ile karşılaşılmaması için belgesiz çalışanların teşviklerden yararlanarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmalarını önemle hatırlattı.

Bakanlık tarafından 24 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ikinci Tebliğ ile belirlenen 8 içinse belge zorunluluğu 25 Mart 2017 tarihinde başlayacak. Şu an 48 meslek için belirlenen belge zorunluluğunun kapsamı genişletilecek ve kapsamdaki meslek sayısı 115’e çıkarılacak. Belge zorunluluğu getirilen meslekler listesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Öte yandan; kapsama giren mesleklerde belgesiz eleman çalıştıran işverenlere belgesi her çalışan için 527 lira idari para cezası uygulanacağı gibi, medyada “Mesleki Yeterlilik Kurumu yetkilileri işverenlere Belgesiz bir işçi inşaatlarda hayatını kaybettiyse, taksirle ölüme sebebiyet vermekten ceza alacaksınız uyarısında bulundu” şeklinde haberler de yer aldı. İşçisi kaza geçiren işverenin sorumluluğu halinde karşılaşacağı ceza ve yaptırımlar İş Kazalarında Sorumluluğu Olan İşveren ve Diğer Kişilere Uygulanan Yaptırım ve Cezalar başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)