Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / İşveren - İşyeri İşlemleri Soru ve Cevaplar / 4/a (Eski SSK) Kapsamında Çalıştırılanların Sigorta Primine Esas Kazancında Esas Alınan Ücretin Genel Esasları Nelerdir ?

4/a (Eski SSK) Kapsamında Çalıştırılanların Sigorta Primine Esas Kazancında Esas Alınan Ücretin Genel Esasları Nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 37- 4/a (ESKİ SSK) KAPSAMINDA ÇALIŞTIRILANLARIN SİGORTA PRİMİNE ESAS KAZANCINDA ESAS ALINAN ÜCRETİN GENEL ESASLARI NELERDİR ?

CEVAP 37- Sosyal güvenlik mevzuatında ücret sigortalılara saatlik, günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak para ile ödenen ve süreklilik niteliği taşıyan brüt tutar olarak tanımlanmıştır.

İş Kanuna göre ücret ise, genel anlamda bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutar olarak belirlenmiştir.

Ücretlerin sigorta primine esas kazanca dahil edilebilmesi için hak edilmesi yeterli olup, ödenip ödenmediğine veya ne zaman ödendiğine bakılmaksızın, hak edildiği ayın kazancına dahil edilerek prime tabi tutulması gerekir.

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*