Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / İşveren - İşyeri İşlemleri Soru ve Cevaplar / 4/a (Eski SSK) Sigortalıları İçin Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Hangi Sürelerde Verilmek Zorundadır ?

4/a (Eski SSK) Sigortalıları İçin Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Hangi Sürelerde Verilmek Zorundadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 65- 4/a (ESKİ SSK) SİGORTALILARI İÇİN AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİ HANGİ SÜRELERDE VERİLMEK ZORUNDADIR ?

CEVAP 65- Özel ve resmi nitelikteki işyeri işverenleri cari aya ilişkin olarak düzenleyecekleri asıl, ek veya iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerini, en geç belgenin ilişkin olduğu ayı izleyen ayın 23’ünde saat 23.59’a kadar e-Sigorta kanalıyla SGK’ya göndermek zorundadırlar. Belgenin gönderilmesi gereken sürenin son gününün resmi tatile rastlaması halinde, aylık prim ve hizmet belgesi, son günü izleyen ilk iş günü saat 23:59 a kadar, SGK’ya e-Sigorta kanalıyla gönderilebilecektir.

Diğer taraftan, bazı işyeri işverenleri ayın 15’i ila müteakip ayın 14’ü arasında ücret alan sigortalılar çalıştırdığından, bu nitelikteki işyeri işverenlerince düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgeleri, en geç belgenin ilişkin olduğu dönemi izleyen takvim ayının 7’sinde SGK’ya gönderilmesi gerekmektedir.