Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Uzun Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / 4/a (Eski SSK) ve 4/b (Eski Bağ-Kur) Emekli Aylıkları Nasıl ve Nerelerden Ödenmektedir ?

4/a (Eski SSK) ve 4/b (Eski Bağ-Kur) Emekli Aylıkları Nasıl ve Nerelerden Ödenmektedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 102- 4/a (ESKİ SSK) ve 4/b (ESKİ BAĞ-KUR) EMEKLİ AYLIKLARI NASIL VE NERELERDEN ÖDENMEKTEDİR ?

CEVAP 102- Aylık ödemeleri Banka/PTT Genel Müdürlükleri ile SGK arasında imzalanan protokoller çerçevesinde yapılır.

Yalnız ilk aylık kişinin ikametgahının bulunduğu yere en yalın PTT Şubesine gönderilmekte, ancak ilk gelir alındıktan sonra Gelir alan tarafından gelirin hangi banka şubesi kanalı ile ödeneceğini belirleme hakkına sahiptir.

 Bunun için ilgililerce en yakın sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne müracaat edebileceği gibi “www.turkiye.gov.tr” adresinden kişisel bilgiler kullanılarak (tahsis numaraları ve T.C. kimlik numaraları) ikametgah adresleri ve gelir alınan banka/PTT şubelerini değiştirebilmektedir.

Söz konusu işlem ayın ilk 10 günü hariç tüm ay boyunca her yerden her zaman gerçekleştirilebilmektedir.

4/a kapsamındaki çalışan veya hak sahiplerinin gelir tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 17’si ila 26’ncı günleri arasında 10 günde ödenir.

4/b kapsamında çalışanlar ile hak sahiplerinin gelir tahsis numaralarının son rakamlarına göre ayın 25’i ila 28’inci günleri arasında  4 günde ödenmektedir.

Diğer taraftan, ödeme günü Cumartesi gününe rastlayan grubun ödemesi Cuma, Pazar gününe rastlayan grubun ödemesi Pazartesi günkü grup ile birleştirilerek yapılmaktadır.