Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / 4/c (Eski Emekli Sandığı) Kapsamındaki Bir Doktor, Mesai Saatleri Sonrasında Özel Bir Sağlık Merkezinde Çalışması Durumunda Bu Çalışması Nedeniyle Sigortalı Sayılmakta mıdır ?

4/c (Eski Emekli Sandığı) Kapsamındaki Bir Doktor, Mesai Saatleri Sonrasında Özel Bir Sağlık Merkezinde Çalışması Durumunda Bu Çalışması Nedeniyle Sigortalı Sayılmakta mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 101- 4/c (ESKİ EMEKLİ SANDIĞI) KAPSAMINDAKİ BİR DOKTOR, MESAİ SAATLERİ SONRASINDA ÖZEL BİR SAĞLIK MERKEZİNDE ÇALIŞMASI DURUMUNDA BU ÇALIŞMASI NEDENİYLE SİGORTALI SAYILMAKTA MIDIR ?

CEVAP 101- Herhangi bir kimsenin aynı anda birden fazla sigortalılık haline (eski Emekli Sandığı, eski SSK ve eski Bağ-Kur), tabi olacak şekilde çalışması halinde, öncelikle 4/c  (eski Emekli Sandığı) kapsamında çalışma  olduğundan, bu şekilde çalışan doktorların,  özel hastane, tıp merkezi veya özel polikliniklerdeki 4/a (eski SSK’lı) çalışmaları durumunda, sigortalı olmaları ve prim ödemeleri söz konusu olmayacaktır.

Kısacası, bunlar sadece 4/c (eski Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı sayılmaktadır.