Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / 4/c (Eski Emekli Sandığı) Statüsündeki Bir Doktor, Aynı Zamanda Özel Muayenehanesinin Bulunması Halinde 4/b (Eski Bağ-Kur) Kapsamında Sigortali Olarak Prim Ödemek Zorunda mıdır ?

4/c (Eski Emekli Sandığı) Statüsündeki Bir Doktor, Aynı Zamanda Özel Muayenehanesinin Bulunması Halinde 4/b (Eski Bağ-Kur) Kapsamında Sigortali Olarak Prim Ödemek Zorunda mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 102- 4/c (ESKİ EMEKLİ SANDIĞI) STATÜSÜNDEKİ BİR DOKTOR, AYNI ZAMANDA ÖZEL MUAYENEHANESİNİN BULUNMASI HALİNDE 4/b (ESKİ BAĞ-KUR) KAPSAMINDA SİGORTALI OLARAK PRİM ÖDEMEK ZORUNDA MIDIR ?

CEVAP 102- Aynı zamanda, 4/b (eski Bağ-Kur’lu) kapsamında ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanların sigortalı olmaları gerekmekte ise de, herhangi bir kimsenin aynı anda birden fazla sigortalılık haline (eski Emekli Sandığı, eski SSK, ve eski Bağ-Kur), tabi olacak şekilde çalışması halinde, öncelik kamu görevlisi olarak çalışma olduğundan doktorların, özel muayenehane işletmeleri durumunda bu çalışma için 4/b kapsamında sigortalı (eski Bağ-Kur) olmaları ve prim ödemeleri söz konusu olmamaktadır.

Bu durumda olanlar sadece 4/c (eski Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı sayılmaktadır.

Not: Daha sonra yapılan yasal düzenleme ile kamuda çalışan doktorlara özel muayenehane açma yasaklanmıştır.