Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Uzun Vadeli Sigorta Kolları Soru ve Cevaplar / 5510 Sayılı Kanunun Yürürlük Tarihinden Önce Göreve Başlayanlardan 4/c Kapsamında Çalışanların Emekli Aylıklarının Hesaplanmasında Bir Farklılık Var mıdır ?

5510 Sayılı Kanunun Yürürlük Tarihinden Önce Göreve Başlayanlardan 4/c Kapsamında Çalışanların Emekli Aylıklarının Hesaplanmasında Bir Farklılık Var mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 80- 5510 SAYILI KANUNUN YÜRÜRLÜK TARİHİNDEN ÖNCE GÖREVE BAŞLAYANLARDAN 4/c (ESKİ EMEKLİ SANDIĞI) KAPSAMINDA ÇALIŞANLARIN EMEKLİ AYLIKLARININ HESAPLANMASINDA BİR FARKLILIK VAR MIDIR ?

CEVAP 80- 5510 sayılı Kanunun 4/c sigortalıları için yürürlük tarihi olan 15/10/2008’den önce  göreve başlayan ve bu tarihten sonra görevlerine kamu görevlisi olarak devam edenlerin emekli aylıkları 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre değerlendirilmektedir.

Yani, bunların toplam kazançlarına değil, emeklilik tarihindeki görevde bulundukları unvana ilişkin özlük parametrelerine bakılarak aylıkları hesaplanmaktadır.