Anasayfa / Haber / AGİ Artışı Kimleri Kapsayacak ?

AGİ Artışı Kimleri Kapsayacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hükümetin seçim vaatleri çerçevesinde 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere aylık net asgari ücret bin 300 lira olarak belirlenmişti. Eylül ayı sonuna kadar da bu uygulama böyle devam etti.

Ancak 2016 yılı için geçerli gelir vergisi dilimine göre (Bkz. Ücretliler İçin 2016 Yılı Gelir Vergisi Tarifesi – 2016 Vergi Dilimleri) ise vergiye tabii yıllık geliri 12 bin 600 lira olan çalışanlardan yüzde 20 gelir vergisi kesilmesi gerekiyor. Asgari ücretlinin ise gelirinin 1.399,95 (bin 399 lira 95 kuruş) liralık kısmı gelir vergisine tabi olduğundan, Ekim ayından itibaren ücretinden yüzde 15 yerine yüzde 20 gelir vergisi kesilmesi gerekiyor. Bu durumda da bekar bir işçi için aylık net asgari ücret 1.230,98 liraya (bin 230 lira 98 kuruş) düşüyor. Bu düşüş sadece bekar işçi için değil evli – çocuklu bütün asgari ücretliler için geçerli.

Maliye Bakanlığı bu olumsuzluğun önüne geçilmesi için çalışmalara başlamış, çeşitli alternatifler üzerinde yoğunlaşmıştı. Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın açıklamalarına göre, asgari geçim indirimi (AGİ) artışıyla bu sorunun önüne geçilecek.

Asgari ücretlinin yüzde 20’lik vergi dilimine girmesiyle birlikte aylık ücretinde meydana gelecek eksilme, o kişinin asgari geçim indiriminde yapılacak artışla karşılanacak. Örneğin bekar bir işçinin aylık ücretinde meydana gelecek 69 liralık eksilme aynı şekilde asgari geçim indirimi 69 lira artırılarak giderilecek, dolayısıyla aylık net bin 300 lira ücret almaya devam edecek.

Bu Artış Sadece Asgari Ücretlilerle Sınırlı Değil

Bakan Ağbal’ın açıklamalarına göre asgari geçim indiriminden (AGİ) yapılacak artış sadece asgari ücretlilerle sınırlı kalmayacak, 2016 Ocak ayı itibariyle aylık brüt maaşı bin 750 liraya kadar olan bütün çalışanlar bu AGİ artışından faydalanacak, dolayısıyla onların aylık net ücreti de bin 300 liranın altına düşmeyecek.

Uygulamanın İşverene İlave Hiçbir Maliyeti Olmayacak

Bu uygulama ile Devlet çalışandan alacağı gelir vergisinin bir kısmından daha vazgeçmiş olacak. Dolayısıyla uygulamanın işverene ekstra hiçbir maliyeti olmayacak. Devletin bu şekilde yaklaşık 1.7 milyar lira vergi alacağından olacağı tahmin ediliyor. (isvesosyalguvenlik.com)