Anasayfa / Haber / Kart Aidatı Ödemek İstemeyen Yalın Kart Kullanacak

Kart Aidatı Ödemek İstemeyen Yalın Kart Kullanacak

Sponsorlu Bağlantılar

1995 yılından beri yürürlükte olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un yerini alacak olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tasarısı Başbakanlık tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmiş olup, tasarı bütün tüketicileri yakından ilgilendiren yeni düzenlemeler içeriyor. Bunlardan birisi de çok sık gündeme gelen, birçok kişiyi Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurmak zorunda bırakan kredi kartı aidatları.

Tasarının 31 inci maddesinin üçüncü yer alan düzenleme aynen yasalaşırsa; kart çıkaran kuruluşlar yani banka ve finans kuruluşları, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorunda olacaklar. Türkiye’de 2013 yılı itibarıyla kredi kartı sayısı yaklaşık 56 milyon 500 bin, banka kartı sayısı 96 milyon 400 bin civarında. Dolayısıyla bankalar üyelik aidatı adı altında her yıl sadece 1 TL gibi sembolik bir rakam alsalar bile toplamda 150 milyonu (eski parayla 150 trilyonu) buluyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;

– Bankalar ya da finans kuruluşlarının artık yıllık kart aidatı, işletim ücreti ya da başka isim altında olsun hiçbir ücret almayacağı, düzenleme  uyarınca bankaların böyle bir kredi kartı türünü tüketiciye sunmak zorunda olduğu, ücret ödemek istemeyen tüketicinin o kartı alacağını, bankaların bir takım özellikler yükleyerek; özendirici, rekabet amaçlı başka kartları devreye sokabileceğini,

– Burada yöneltilen eleştirinin, ‘yalın kart ne olacak?’ şeklinde olduğunu, bunu rekabet piyasasını belirleyeceğini,

belirtti.