Anasayfa / Haber / ALO 170’in Çalışma Şartları Yeniden Belirlendi

ALO 170’in Çalışma Şartları Yeniden Belirlendi

Sponsorlu Bağlantılar

ALO 170 olarak adlandırılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün görev alanına giren konularda günün 24 saati aranabilmektedir.

Söz konusu iletişim merkezine ihbar ve şikayetler iletilebildiği gibi, bilgi de alınabilmektedir. Örneğin sigorta giriş – çıkış tarihi, rapor parasının ne zaman yatacağı, emeklilik tarihi gibi konularda bilgi alınabilmektedir. İletişim merkezi +90 216 170 11 22 numaralı telefondan da aranabilmektedir. Ayrıca http://www.alo170.gov.tr/ adresinden ulaşılacak internet sayfasından online başvuru da yapılabilmektedir.

ALO 170’le ilgili olarak yaşanan bazı aksaklıklar, iletilen talepler doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı bir Genel Yazı çıkararak iletişim merkezinin çalışma şartlarını yeniden belirledi.

Söz konusu genel yazı uyarınca;

– İletişim merkezine gelen her türlü çağrı iletişim merkezinde cevaplandırılıp sonuçlandırılacak. İletişim merkezinde sonuçlandırılamayan konular ise ilgisine göre Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine aktarılacak. Bu şekilde müdürlüklere aktarılan başvurular, en geç iki iş günü içerisinde cevaplandırılacak. Bu süre içerisinde müdürlükler tarafından sonuçlandırılması mümkün olmayan konularda, işlemin hangi sürede sonuçlandırılacağı iletişim merkezine bildirilecek. Müdürlüklerde işlem tamamlandığında da sonucu başvuru sahibine cevap verilmek üzere iletişim merkezine bildirilecek.

– İletişim merkezine iletilen ihbar ve şikayetler öncelikle sonuçlandırılacak.

– İletişim merkezinin etkin bir şekilde çalışması için merkez ve taşra teşkilatı gerekli desteği verecek.

– İletişim merkezine gelen bildirimler ile cevaplanan ve cevaplanmayan bildirim sayıları aylık istatistikler halinde takip edilecek.

– İletişim merkeziyle ilgili iş ve işlemler Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü Bilgilendirme ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülecek.