Anasayfa / Haber / Alo 183 Sosyal Destek ve Alo 144 Sosyal Yardım Hattına Kısa Mesajla Ulaşılabilecek

Alo 183 Sosyal Destek ve Alo 144 Sosyal Yardım Hattına Kısa Mesajla Ulaşılabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Artık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183 Aile-Kadın-Çocuk-Yaşlı ve Engelli Sosyal Destek Hattı ile Alo 144 Sosyal Yardım Hattı’na vatandaşlar taleplerini, şikayetlerini ücretsiz mesaj (SMS) atarak da iletebilecek.

Alo 183 hattı ile kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili gelen çağrılar değerlendiriliyor. İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar, durumun aciliyeti göz önünde tutularak, vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna, kolluk kuvvetlerine bildiriliyor.

Alo 144 hattı ile ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca yürütülen şartlı eğitim, sağlık yardımları, kömür yardımı, gıda yardımı, engelli aylığı, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar, tüp bebek yardımı, barınma yardımı gibi yardımlarla proje destekleri hakkında yapılan her türlü talep, öneri ve şikayetler alınıyor, ardından ilgili vakfa yönlendiriliyor.

Çağrı merkezlerinde yürütülen hizmetleri  değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Alo 183 ve Alo 144 hattının vatandaşlarla aralarında köprü oluşturduğunu, bu numaralarla vatandaşların acil durumlarda bakanlığa ulaşabildiğini, çağrı merkezlerinde 150 personelin görev yaptığını, çalışanların yüzde 56’sının kadın, yüzde 30’unun engelli olduğunu, hizmette sıkıntı olmaması ve yapılan yeniliklerin duyurulması için çalışanlara sürekli eğitim verdiklerini, yeni donanımlar kazandırdıklarını açıkladı.

Bakan İslam söz konusu merkezlere bundan böyle müracaatçı sayısı artacağını, yardımlarda eğitim konusunun ilk sırada yer aldığını, Arapça ve Kürtçe çağrılara da cevap verildiğini, ücretsiz olarak aranan bu hatlardan, Alo 183 hattının 7 gün 24 saat, Alo 144 hattının ise 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet verdiğini; 2013 yılında Alo 183’e 107 bin 716, Alo 144’e 2 milyon 156 bin 564 olmak üzere toplam 2 milyon 264 bin 280 çağrı yapıldığını belirtti.