Anasayfa / Haber / Alo 183 Sosyal Destek ve Alo 144 Sosyal Yardım Hattına Kısa Mesajla Ulaşılabilecek

Alo 183 Sosyal Destek ve Alo 144 Sosyal Yardım Hattına Kısa Mesajla Ulaşılabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Artık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alo 183 Aile-Kadın-Çocuk-Yaşlı ve Engelli Sosyal Destek Hattı ile Alo 144 Sosyal Yardım Hattı’na vatandaşlar taleplerini, şikayetlerini ücretsiz mesaj (SMS) atarak da iletebilecek.

Alo 183 hattı ile kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili gelen çağrılar değerlendiriliyor. İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlar, durumun aciliyeti göz önünde tutularak, vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna, kolluk kuvvetlerine bildiriliyor.

Alo 144 hattı ile ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca yürütülen şartlı eğitim, sağlık yardımları, kömür yardımı, gıda yardımı, engelli aylığı, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar, tüp bebek yardımı, barınma yardımı gibi yardımlarla proje destekleri hakkında yapılan her türlü talep, öneri ve şikayetler alınıyor, ardından ilgili vakfa yönlendiriliyor.

Çağrı merkezlerinde yürütülen hizmetleri  değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Alo 183 ve Alo 144 hattının vatandaşlarla aralarında köprü oluşturduğunu, bu numaralarla vatandaşların acil durumlarda bakanlığa ulaşabildiğini, çağrı merkezlerinde 150 personelin görev yaptığını, çalışanların yüzde 56’sının kadın, yüzde 30’unun engelli olduğunu, hizmette sıkıntı olmaması ve yapılan yeniliklerin duyurulması için çalışanlara sürekli eğitim verdiklerini, yeni donanımlar kazandırdıklarını açıkladı.

Bakan İslam söz konusu merkezlere bundan böyle müracaatçı sayısı artacağını, yardımlarda eğitim konusunun ilk sırada yer aldığını, Arapça ve Kürtçe çağrılara da cevap verildiğini, ücretsiz olarak aranan bu hatlardan, Alo 183 hattının 7 gün 24 saat, Alo 144 hattının ise 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet verdiğini; 2013 yılında Alo 183’e 107 bin 716, Alo 144’e 2 milyon 156 bin 564 olmak üzere toplam 2 milyon 264 bin 280 çağrı yapıldığını belirtti.

6 comments

  1. (Ebru) Yazıda belirtilen telefon numaralarını arayarak bilgi ve destek isteyebilirsiniz, ayrıca hakim boşanmanıza karar vermesi halinde nafaka da isteyebilirsiniz.

  2. Ben 27 yasndayim evliyim iki. Cocugum var esimle anlasamiyoruz gidecek hic bir yerimde yok sonuna kadar dayanicam ama olurda esimden ayrilirsam nereye giderim is yok para yok ailem yurt disinda cocuklarim daha cok kucuk biri 3 yasinda digeri 1 yasinda kiz ve engelli ayrilik soz konusu olursa cocuklarimi vermek istemiyorum cocuklarimi bu durumda benden alirmi ve alamasa ben cocuklarimla ayrilmadan nereye sigina bilirim yardim edin caresiz kaldim yardim edicek kimse yok

  3. Bodrumda eşimle ilgili ücretsiz psikolojik destek için telefon ve adres bilgilerini email adresime yollarmısınız?
    saat ve gün nasıl oluyor?tek seans mı?çocuğa da bakılıyor mu?teşekkürler

  4. (Vehbi TUNÇAY) Belirttiğiniz konularda haklısınız, ancak bu konuda site olarak bizim yapabileceğimiz bir şey yok, biz sadece yürürlükte olan mevzuat doğrultusunda insanlara yol gösteriyoruz, sorunlarına çözüm önerileri getiriyoruz, haklarını hatırlatıyoruz. Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bu konuda haklı, çünkü mevzuat gereği annenizin engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu olması gerekir ki işlem yapabilsinler. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünde evinize gelip hastanızın durumunu inceleyecek doktorları var mı bilemiyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı da evde sağlık hizmeti veriyor. Oturduğunuz yerdeki aile hekiminizle görüşün, sağlık kurulu olan bir hastaneyle görüşüp, doktorların evinize gelip hastanızın durumunu yerinde görüp, sağlık kurulu raporu verme imkanları olabilir belki. İkinci seçenek olarak 0 (312) 705 40 00 numaralı telefondan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını arayıp, durumunuzu iletip yardım isteyebilirsiniz.

  5. İyi akşamlar efendim ben emekli Polis Memuruyum 31.01.2017 tarihinde kalp ameliyatı olacağım burası normal tabii ancak benim bakmakla yükümlü olduğum felçli yatalak aynı zamanda ALZHEİMER rahatsızlığı olan 1943 doğumlu ……… annem var televizyonda ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın’ YALNIZ DEĞİLSİNİZ sloganı ile reklamını gördüm bana yardım ederler diye düşündüm. 183 ü aradım biz kendi ihtiyaçlarını giderenleri yerleştiriyoruz dedi Kocaeli Aile Sos.Bakım Md.lüğünün telefonunu verdi Kocaeli aile Md.lüğü görevlisi Kocaeli-Körfez ilçesinde ikamet ettiğimizden bizimle Derince Aile ve Sos. Bakım Md.lüğünün ilgileneceğini söyleyerek yönlendirdi Derince de araştırma yaptı Kocaeli merkeze yönlendirdi Kocaeli merkezde kurul raporu ve belgelerinizi alarak kurumumuza gelin görüşelim değerlendirelim demiş. Ben de kurul raporu yok. Ben de diyorum ki siz benim evime gelip bir kahvemi içseniz gözünüzle hastamı görüp yardımcı olsanız daha iyi olmaz mı? o zaman YALNIZ DEĞİLSİNİZ sloganı yerine oturur Bakanlığın hizmet amacı reklam değil gerçek hizmet olacaktır. …..

  6. ben yatalak hastayım konuşamıyorumda ailemden bıktım usandım 30 yaşına geldim ya bakcı aylını kesin ya burdan götürün adres denizli kale künar köyü kara kaya

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*