Anasayfa / En Son Eklenen Yazılar / Ana – Babaya Aylık Bağlanma Şartları

Ana – Babaya Aylık Bağlanma Şartları

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarının ölümü halinde ana ve/veya babasına ölüm aylığı bağlanması için başta yazılı talepte bulunma şartı olmak üzere, bazı şartlar aranmakta olup, bunlar aşağıda belirtilmiştir.

Ölenin Sigortalılık Süresi ve Prim Ödeme Gün Sayısı Şartı

– Çocuklarının ölümü halinde ana – babaya aylık bağlanabilmesi için öncelikle ölen çocuklarının en az 1800 prim gün sayısı olması gerekmektedir. Bu 1800 günün askerlik, yurtdışı gibi hizmet borçlanmalarıyla tamamlanması da mümkün. Ölen çocuk 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı idiyse bu durumda en az 5 yıldan beri sigortalı olması ve en az 900 prim gün sayısı olması da yeterlidir. Ancak bu durumda hizmet borçlanması kabul edilmemektedir. Borçlanma yapılacaksa 1800 gün şartı aranmaktadır.

– Çocukları iş kazası, meslek hastalığı sonucu ölmüşse veya yaşlılık (emeklilik), malullük, vazife malullüğü aylığı alıyorken ya da aylığa hak kazanmışken ölmüşse, bu durumda ana – babaya aylık bağlanması için sigortalılık ve prim gün sayısına bakılmaz.

– Çocuklarının Bağ-Kur kapsamında sigortalılığı var idiyse, bu durumda diğer şartlar yanında çocuğun Bağ-Kur sigortalılığından dolayı Kuruma borcunun olmaması şartı aranır.

Ölenin Eş ve Çocukları da Varsa Ana – Babaya Aylık Bağlanması Şartları

Eğer ölen kişinin ölüm (dul-yetim) aylığı bağlanacak / bağlanan eş ve çocukları varsa, bu durumda eş ve çocuklara bağlanan aylıktan artan hisse varsa ana – babaya aylık bağlanır. Ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisse olması şartı aranmaz.

Aylık Bağlanacak Ana – Babanın Taşıması Gereken Şartlar

Yukarıda belirtilen diğer şartlar yerine getirilmiş olsa dahi, ana – babaya aylık bağlanabilmesi için onların da taşımaları gereken bazı şartlar vardır.

– Ana –babanın her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin toplamının asgari ücretin net tutarından daha az olması gerekir. Yılsonuna kadar bu sınır bin 300 liradır.

– Diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere ana ve babanın Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve/veya aylık almıyor olması gerekir.

Ana – Babaya Bağlanacak Aylığın Hesaplanması

Ana – babaya ölen çocuklarının sigortalılık durumları esas alınarak hesaplanacak tutarın yüzde 25’i oranında aylık bağlanır. Yani ana – babanın toplam hissesi yüzde 25’dir. (Bkz. Ölüm (Dul – Yetim) Aylığı Hak Sahiplerine Nasıl Paylaştırılır ?)

Toptan Ödeme Yapılması

Eğer ölen çocuklarının sigortalılık süresi ve prim gün sayısı yeterli olmadığı için ana – babaya aylık bağlanamamışsa, bu durumda ölen sigortalı adına bildirilmiş / ödenmiş olan primler esas alınarak, eş ve çocuklarından artan hisse olması halinde ana – babasına toptan yapılır.  Ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisse olması şartı aranmadan yüzde 25 oranında toptan ödeme yapılır. (Bkz. Toptan Ödeme Nedir – Kimlere Toptan Ödeme Yapılır ?)

Eş ve Çocuklara Aylık Bağlanması Şartları

Eş ve çocuklara ölüm (dul ve yetim) aylığı bağlanması şartları Dul ve Yetim Aylığı Alma Şartları başlıklı yazıda belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)

Esman DİLLİ*

———-

* Başmüfettiş, Sosyal Güvenlik Kurumu