Anasayfa / GSS / Antibiyotik Kullanmadan Önce Bir Daha Düşünün

Antibiyotik Kullanmadan Önce Bir Daha Düşünün

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere antibiyotikler sadece bakteriyolojik, yani bakterilerin neden olduğu yara ve enfeksiyonlarda ve sadece doktorun gerekli görmesi halinde kullanılması gereken ilaçlardır. Ayrıca antibiyotikler, kullanan hastada gösterdiği tedavi edici etkisi yanında, birçok yan etkiye de sebep olmakta, zararlı bakteriler yanında özellikle sindirim sisteminde bulunan yararlı bakterileri de yok etmektedir. Antibiyotiklerin diğer ilaçlara göre daha pahalı olması nedeniyle, ilaç giderleri içerisinde önemli yer tutması ise meselenin bir başka yönü.

Öte yandan, antibiyotiklerin kontrolsüz ve gereksiz kullanılmasının veya gerektiğinden fazla kullanılmasının bakterilerde antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine neden olduğu, bazı antibiyotiklerin artık etki göstermez hale geldiği, bugün kullanılan antibiyotiklerdeki etken maddelerin hemen hemen tamamının yıllar önce bulunmuş etken maddeler olduğu, artık yeni etken maddeler keşfedilemediği, böyle giderse yıllar sonra mevcut antibiyotiklerin artık etki göstermez hale geleceği yönünde doktorlar tarafından sık sık uyarı ve endişeler dile getirilmektedir. Hal böyle olmakla birlikte, Ülkemizde antibiyotik kullanımının çok yoğun olması, en basit rahatsızlık ve enfeksiyonlarda dahi antibiyotik kullanma yoluna gidilmesi (örneğin nezle – grip virüslerin neden olduğu viral hastalıklar olduğu halde sadece bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılması gereken antibiyotiklerin bu hastalıklarda da kullanılması), bu endişeyi daha da artırmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), şimdiye dek antibiyotiklerle ilgili olarak yaptığı en geniş kapsamlı çalışmada yer alan Türkiye ile ilgili veriler de bu endişeyi haklı çıkarıyor.