Anasayfa / Eski Haberler / Apartman ve Kuaförler İçin Risk Değerlendirme Rehberi Yayımlandı-02.03.2013

Apartman ve Kuaförler İçin Risk Değerlendirme Rehberi Yayımlandı-02.03.2013

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere 30/06/2012 tarihli 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun istisnai bazı maddeleri hariç, 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte, Kanunun 10 uncu maddesi uyarınca, bütün işverenler için iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak yükümlülüğü getirilmiş, risk değerlendirmesinin usul ve esasları ise 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği ile düzenlenmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü de bu değerlendirmenin işverenlerin kendileri tarafından yapılması konusunda yol gösterecek kontrol listelerinin hazırlık çalışmalarının devam ettiğini daha önce duyurmuştu.

Söz konusu Genel Müdürlük bu konuda Apartmanlar ve Kuaförler için hazırladığı Risk Değerlendirme Rehberini yayımladı. İlgili rehberlere İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün sitesinden ulaşılabilir.

Öte yandan, 10 uncu maddenin birinci fıkrasına göre risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene 3.234 TL, aykırılığın devam ettiği her ay için 4.851 TL, dördüncü fıkrasında belirtilen iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlama yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverene 1.617 TL idari para cezası uygulanacak.(www.isvesosyalguvenlik.com)