Anasayfa / Haber / Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Ne Kadar Arttı ?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Ne Kadar Arttı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce belirttiğimiz üzere 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6645 sayılı Torba Yasa ile asgari geçim indirimi (AGİ) konusunda da değişiklik yapılmıştı. (Bkz. 6645 Sayılı Kanundaki Çalışanlarla İlgili Düzenlemeler başlıklı yazı).Yapılan bu değişiklik ile üç (3) ve daha fazla çocuğu olanlar için asgari geçim indirimi 5 puan artırıldı. Bekar olan, evli olmakla birlikte çocuğu olmayan, bir veya iki çocuğu olanlar açısından ise herhangi bir değişiklik olmadı.

Yapılan yeni düzenlemeye göre asgari geçim indirimi; evli eşi çalışmayan üç çocuklu çalışan için 153.19 TL, evli eşi çalışan üç çocuklu çalışan için 135.17 TL, dört çocuklu çalışan için 148.18 TL, beş çocuklu çalışan için 153.19 TL oldu.

Aylık asgari ücretten kesilen gelir vergisi 153.19 TL olduğundan, eşi çalışmayanlar üç çocuktan fazlası için, eşi çalışanlar ise beş çocuktan fazlası için ilave herhangi bir asgari geçim indirimi alamayacak.

Asgari geçim indirimi hariç aylık net asgari ücret 858.96 TL olup, yukarıda belirtilen asgari geçim indirimi tutarları bu rakama ilave edilecek. Asgari geçim indirimi hariç aylık net asgari ücret 1 Temmuzdan itibaren ise 910.44 TL olacak. Çalışanların durumuna göre ödenecek asgari geçim indirimi ve asgari geçim indirimi dahil ödenecek aylık net asgari ücret tutarlarına 2015 Yılı Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Öte yandan asgari geçim indirimi asgari ücret esas alınarak hesaplandığından, asgari ücretliler için geçerli asgari geçim indirimi tutarları asgari ücretten yüksek ücret alanlar için de aynen geçerlidir.(isvesosyalguvenlik.com)