Anasayfa / Soru - Cevap / Asgari Geçim İndiriminde Çalışmayan Eş Kimdir?

Asgari Geçim İndiriminde Çalışmayan Eş Kimdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, asgari geçim indirimi uygulamasında; indirimin uygulanacağı yılın başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarı esas alınarak; çalışanın kendisi için % 50, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5 indirim olarak uygulanır. Bu şekilde belirlenen tutar çalışanın ücretinden kesilmesi gereken gelir vergisinden düşülerek, sadece kalan kısım kadar vergi kesintisi yapılıyor. Hesaplama sonucu yapılması gereken indirim, çalışanın çocuk sayısının fazlalığı nedeniyle brüt asgari ücretten kesilmesi gereken vergiyi aşıyorsa, çalışana fazladan herhangi bir iade yapılmaz, sadece o çalışandan aylık hiç gelir vergisi alınmamış olur.

Ancak, çalışanın kendisi ve çocukları için uygulanan asgari geçim indirimi yanında, çalışanın kişinin çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için de % 10 asgari geçim indirimi uygulanır. Dolayısıyla burada, çalışmayan eş kapsamına kimlerin girdiği, kimlerin girmediği sorusu akla gelmektedir.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın açıklamasına göre, Sadece aktif ücretli olarak çalışan eş, çalışan eş statüsünde değerlendirilir. Örneğin, serbest avukat ya da serbest doktor olarak çalışan eş, yani 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışan eş asgari geçim indiriminin hesabında çalışmayan eş olarak dikkate alınır. Aynı şekilde, isteğe bağlı sigortalı veya tarım sigortalısı olan eş çalışmayan eş sayılır. Eş ücretli olarak yani işçi (4/1-SSK) olarak veya memur – kamu görevlisi (4/1-c) olarak çalışıyorsa, çalışan eş statüsünde dikkate alınır.