Anasayfa / Haber / Asgari Ücret Geliri Olan da Burs ve Kredi Alabilecek

Asgari Ücret Geliri Olan da Burs ve Kredi Alabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

İlgili yönetmelikler uyarınca, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler öğrenim kredisi veya burs alamıyordu.

– Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde; Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrencilere öğrenim kredisi verilmeyeceği,

– Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde de aynı şekilde; Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere burs verilmeyeceği,

hükmü yer almaktaydı.

Ancak 24 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yayımlanan yönetmelik değişiklikleri ile söz konusu hükümler yürürlükten kaldırıldı. Dolayısıyla artık asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs veya öğrenim kredisi alabilecek.

Ayrıca en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olanların öğrenim kredisi kesiliyordu ve bunların Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 36 ncı maddesinde belirtilen süre içerisinde aldıkları öğrenim kredisini geri ödemeleri gerekiyordu. Ancak yapılan değişiklik uyarınca en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olanların öğrenim kredisi kesilmeyeceğinden, maddede belirtilen sürede geri ödeme zorunluluğu da olmayacak. (isvesosyalguvenlik.com)