Anasayfa / Haber / Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplandı

Sponsorlu Bağlantılar

4857 sayılı İş Kanununun “Asgari ücret” başlıklı 39 uncu maddesinde; iş sözleşmesi ile çalışan ve İş Kanunu kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırlarının en geç iki yılda bir belirleneceği belirtilmiştir.

Bu madde hükmü uyarınca her yıl Aralık ayında, takip eden yıl içerisinde uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere toplanan Asgari İşçilik Komisyonu, 2014 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere bu yılın ilk toplantısını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında bu gün (6 Aralık 2013) yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Toplantı salonunda Bakan Çelik’in başkanlığındaki toplantıya, 5’i işçi, 5’i işveren, 5’i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişi katıldı. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise TİSK temsil etti.

Toplantı öncesi açılış konuşması yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2014 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek üzere toplandıklarını söyledi.

Bakan Çelik; asgari ücretle ilgili olarak, 2014 yılında uygulanacak asgari ücretin, Türkiye’nin ekonomik durumu ve çalışanların geçim şartlarının göz önünde bulundurularak tespit edilmesinin son derece önemlidir olduğunu, asgari ücretin bir taban ücreti  ve bir sosyal koruma ücreti olduğunu ifade etti.