Anasayfa / Haber / Asgari Ücret ve AGİ Ne Kadar Arttı ?

Asgari Ücret ve AGİ Ne Kadar Arttı ?

Sponsorlu Bağlantılar

31 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararı uyarınca 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren aylık brüt 1.201,50 TL, bekar işçi AGİ (asgari geçim indirimi dahil) aylık net 949,07 TL olarak uygulanan asgari ücret, 1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olmak üzere aylık brüt 1.273,50 TL, 51,47 TL artışla bekar işçi AGİ dahil aylık net 1.000,54 TL oldu. Yılsonuna kadar asgari ücret bu şekilde uygulanacak. Dolayısıyla net asgari ücret yaklaşık yüzde 6 artmış oldu.

Asgari ücret bu şekilde artmış olmakla beraber, asgari geçim indirimi (AGİ) ise bu artıştan etkilenmeyecek. Çünkü yıl boyunca uygulanacak AGİ her yıl Ocak ayında geçerli brüt asgari ücret esas alınarak bir defaya mahsus olmak üzere belirlendiğinden, dolayısıyla 1 Temmuzda asgari ücret artmış olsa bile AGİ artmayacak, yılsonuna kadar Ocak ayında belirlenen AGİ uygulanacak. (Bkz. 1 Temmuzda Asgari Geçim İndirimi Artmayacak). Yalnız 6645 sayılı Torba Yasa ile yapılan değişiklik uyarınca üç ve daha fazla çocuğu olanların asgari geçim indirimi beş puan artmıştı. (Bkz. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Ne Kadar Arttı ?) Bunun dışında yıl içerisinde asgari geçim indirimindeki tek artış çalışanın çocuk sayısında, evlenme veya eşinin çalışma durumundaki değişiklik hallerinde söz konusu olmaktadır. Asgari geçim indirimi tutarlarına 2015 Yılı Aylık Asgari Geçim İndirimi Tutarları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Öte yandan asgari ücretteki bu artış, sadece asgari ücretle çalışanların ücretlerini etkilemeyecek. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezaları, sigorta primine esas kazanç alt sınırı ve dolayısıyla alt sınır üzerinden ödenen primler, genel sağlık sigortası (GSS) primleri, hizmet borçlanması primleri da aynı oranda artacak.(isvesosyalguvenlik.com)