Anasayfa / Haber / Asgari Ücretten Kesilen Vergi Artmayacak

Asgari Ücretten Kesilen Vergi Artmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Tekrar Hükümete gelen Ak Parti’nin asgari ücretin net bin 300 lira olacağı yönündeki vaadi, 2016 yılında asgari ücretin gerçekten net bin 300 olup olmayacağı konusunda tartışmaları da başlattı

Çükü aylık net asgari ücretin bin 300 lira olması halinde brütü yaklaşık bin 645 lira olacak. Eğer işverene ilave herhangi bir prim desteği olmazsa asgari ücretle çalışan bir işçinin işverene aylık maliyeti yaklaşık ikibin 16 lira olacak. Eğer işveren beş puanlık prim indiriminden yararlanıyorsa bu durumda da aylık maliyet yaklaşık bin 933 lira olacak. Bu nedenle işveren kesimi mevcut haliyle aylık asgari ücretin net bin 300 lira olmasına karşı çıkıyor, olacaksa da Devletin üzerlerindeki yükün bir kısmını almasını istiyor. İşçi kesimi ise doğal olarak net asgari ücretin bin 300 lira olması için bastırıyor.

Asgari ücret ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlığında oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Burada da Hükümet net asgari ücretin bin 300 lira olması konusunda Komisyona öneride bulunacak, eğer kabul görürse bu gerçekleşecek.

Bu çerçevede Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2016 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek için dün yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Komisyon ikinci toplantıyı 10 Aralık’ta yapacak.

Toplantıdan taraflar arasında uzlaşı mesajı çıktı, asgari ücretin işverene maliyeti üzerinde duruldu. İkinci toplantıya Hükümet işverenin yükünü hafifletecek tekliflerle gelecek.

Vergi Dilimi Artmayacak

Öte yandan asgari ücretli yüzde 15’lik vergi dilimine giriyor ve asgari ücretlinin maaşından yüzde 15 gelir vergisi kesiliyor, kesilen vergiden asgari geçim indirimi düşülerek işçiye geri ödeniyor, kalan kısım vergi olarak işçi adına devlete ödeniyor. En son 6645 sayılı Torba Yasa ile asgari geçim indirimi (AGİ) uygulamasında yapılan değişiklik çerçevesinde üç çocuklu eşi çalışmayan asgari ücretliden vergi alınmıyor.

Aylık net asgari ücretin yüzde 30 artarak bin 300 lira olması halinde ise brütü yaklaşık bin 645 lira olacağından, bu durumda asgari ücretlinin yüzde 20’lik vergi dilimine girmesi, dolayısıyla ücretinden yüzde 15 yerine yüzde 20 gelir vergisi kesilmesi riski ortaya çıkıyor. İşçi kesimi bu durumu Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında dile getirildi. Bakan Soylu bu konuda rahatlatıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu açıklamasında; asgari ücretteki bin 300 liralık rakamın gelir skalası sebebiyle bin 260 liraya düşürülmesinin söz konusu olmadığını belirterek, “bin 300 liralık taahhüt, bütün yılı kapsayan bir taahhüttür ve bunu bir mazeret olarak vergi dilimine girdiği için 30 liralık, 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak diye bir endişeye gerek yok” ifadelerini kullandı. (isvesosyalguvenlik.com)