Anasayfa / Bilgi / Askerlik Borçlanması Hangi Hallerde Erken Emeklilik İmkanı Sağlar ?

Askerlik Borçlanması Hangi Hallerde Erken Emeklilik İmkanı Sağlar ?

Sponsorlu Bağlantılar

Hizmet borçlanması yapılabilecek hallerden biri de erkekler için askerlik borçlanması olup, esasen askerlik borçlanması borçlanılan gün sayısı kadar prim gün sayısının artmasına, dolayısıyla da erken emekli olmaya imkan sağlar.

Çünkü emeklilik için gerekli prim gün sayısı eksik olan kişiler, normalde eksik günlerini sigortalı işte çalışarak tamamlamak, dolayısıyla o çalışılması gereken süre kadar beklemek zorundayken, askerlik borçlanması sayesinde beklemeleri gerek süre kısalmakta, hatta askerlik borçlanması eksik prim gününü tamamlamaya yeterliyse ve emeklilik yaşı da gelmişse hiç beklemeye gerek kalmadan askerlik borçlanması yaparak erken emekli olma imkanı sağlanmaktadır.

Ancak burada asıl kastettiğimiz, askerlik borçlanmasının prim gününe yaptığı katkı nedeniyle sağladığı erken emeklilik değil, askerlik borçlanmasının emeklilik yaşını düşürmesi nedeniyle sağladığı erken emekliliktir.

Askerlik borçlanmasının emeklilik yaşını düşürebilmesi için de aşağıdaki şartların gerçekleşmesi gerekmektedir.

1- Sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 öncesi olmalı veya askerlik borçlanması sigortalılık başlangıcını 8 Eylül 1999 öncesine çekmelidir. Çünkü 4447 sayılı Kanunla 8 Eylül 1999 veya sonrasında sigorta başlangıcı olan erkekler için emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiş olup, askerlik borçlanması bu yaşı hiçbir şekilde etkilememektedir.

2- Askerlik sigorta başlangıç tarihinden önce yapılmış olmalıdır. Çünkü sigorta başlangıç tarihinden sonra askerlik yapılmışsa, bu durumda askerlik borçlanması sadece prim gününe etki eder.

Yukarıda belirtilen iki şartın da gerçekleşmesi halinde yapılan askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihini borçlanma süresi kadar geriye çeker, bu durumda da o kişinin emeklilik için doldurması gereken yaş duruma göre bir veya iki yaş düşer. Örneğin sigorta başlangıcı 1 Eylül 1985 olan kişinin bir yıllık askerlik borçlanması yapması halinde sigorta başlangıç tarihi 1 Eylül 1984 olur.

Öte yandan, sigortalılık başlangıcı 8 Eylül 1999 tarihi veya sonrası olmakla birlikte bu tarihe yakın olanlar, askerliği de sigorta başlangıcından önce yapmışsa, askerlik borçlanmasıyla sigorta başlangıç tarihini 8 Eylül 1999 tarihi öncesine çekip kademeli geçiş şartlarından yararlanıp, 60 yaşından önce emekli olabilirler. (Bkz. Emeklilik Kademeli Geçiş Süreleri, Emeklilik Şartları)

Askerlik borçlanmasının bağlanacak emekli maaşı miktarına etkisi Askerlik Borçlanması Emekli Maaşını Etkiler mi ? başlıklı yazıda, askerlik borçlanması yapacakların ödemesi gereken prim tutarları ise 2016 Yılında Hizmet Borçlanması Yapacakların Ödeyeceği Prim Tutarları başlıklı yazıda belirtilmiştir. (isvesosyalguvenlik.com)