Anasayfa / Bilgi / Askerlik Borçlanması İle Kıdem Tazminatına Hak Kazanılabilir

Askerlik Borçlanması İle Kıdem Tazminatına Hak Kazanılabilir

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı durumlarda çalışanlar, askerlik borçlanması yaparak kıdem tazminatı alma hakkı elde edebilmektedir.

Burada bahsedilen zorunlu askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alması değildir. Bu konu zaten Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir mi ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Zorunlu askerlik görevi dışında kendi isteğiyle işten ayrılan işçinin tazminat alabileceği durumlar ise Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşçi Hangi Hallerde Tazminat Alabilir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir. Özellikle 15 yıl sigortalılık süresi – 3600 prim gününü doldurmuş olma gerekçesiyle çalıştığı işyerinden ayrılıp kıdem tazminatı alma uygulaması yaygın bir uygulamadır.

Kendi isteğiyle işten ayrılıp, bu şekilde kıdem tazminatı alma şartları 15 Yıl – 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir. Burada en önemli şart sigorta başlangıcının 8 Eylül 1999 tarihinden öncesine ait olması ve en az 3600 prim günü bulunması şartıdır. Haklı bir sebep olmadığı halde kendi isteğiyle işten ayrılan, ancak bu şartları doldurmamış olduğu için, yani sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 tarihi veya sonrasına ait olduğu ve/veya prim gün sayısı 3600 günden az olduğu için kıdem tazminatı alamayan erkek işçi, bazı durumlarda askerli borçlanması yaparak buna hak kazanabilir.

Birincisi; askerlik borçlanması ile prim gün sayısını 3600’e tamamlayıp, SGK müdürlüğünden kıdem tazminatına esas yazı alabilir.

İkincisi; eğer askerliğini sigorta başlangıcından önce yapmışsa ve tarihler denk geliyorsa, askerlik borçlanması yapıp sigorta başlangıcını 8 Eylül 1999 tarihi öncesine çekebilir ve SGK müdürlüğünden kıdem tazminatına esas yazı alabilir. (Bkz. Askerlik Borçlanması Hangi Hallerde Erken Emeklilik İmkanı Sağlar ?)

Bu yazıyla işyerine başvurup kıdem tazminatı da alabilir.

Ayrıca bu durum sadece 15 yıl – 3600 gün için geçerli olmayıp, askerlik borçlanmasıyla yaş hariç normal emeklilik şartlarını doldurabilecek durumda olan işçi de bu yolu deneyebilir. Zaten yaş da dahil askerlik borçlanmasıyla emekliliğe hak kazanan işçi askerlik borçlanmasını yapıp emekli olabilir ve kıdem tazminatını da alabilir. (isvesosyalguvenlik.com)