Anasayfa / SGK Başvuru Dilekçe ve Formları / Askerlik – Doğum Borçlanması Başvuru Dilekçesi

Askerlik – Doğum Borçlanması Başvuru Dilekçesi

Sponsorlu Bağlantılar

Gerek 5510 sayılı Kanunun 41 inci maddesi kapsamında askerlik, doğum gibi hizmet borçlanması; gerekse Kanunun geçici maddeleri kapsamında hizmet borçlanması yapacak kişiler aşağıda linki yer alan Borçlanma Talep Dilekçesi ile hizmet borçlanması yapabilecektir. Başvuru en yakın SGK müdürlüğüne yapılabilecektir.

Hizmet borçlanmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi Hizmet Borçlanması – Borçlanma Yapılabilecek Hal ve Durumlar başlıklı yazıda mevcut olup, hizmet borçlanması yapacak kişi aylık brüt asgari ücret ile onun altıbuçuk katı arasında olmak kaydıyla istediği kazanç üzerinden borçlanma yapabilecektir. Borçlanma yapacak kişinin seçtiği kazanç üzerinden yüzde 32 borçlanma primi alınacaktır (Bkz. 2016 Yılında Hizmet Borçlanması Yapacakların Ödeyeceği Prim Tutarları)

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonra müdürlük ödenecek prim tutarını hesaplayıp borçlanma yapacak kişiye bildirecek, bu tarihten itibaren bir ay içerisinde borçlanma priminin bir defada ödenmesi gerekecektir. Bir ay içerisinde primin ödenmemesi halinde yeniden borçlanma başvurusu yapmak gerekecektir.

Askerlik, doğum gibi hizmet borçlanması yapacakların 41 inci maddeye göre olan talep dilekçesini kullanmaları gerekecektir.

Borçlanma Talep Dilekçesi (5510 SK 41 inci maddeye göre)

Borçlanma Talep Dileçesi (5510 SK 46 ncı ve geçici 4 üncü maddeye göre)