Anasayfa / Eski Haberler / Avuç İçi Damar Okuma Sistemine Ait Kılavuz ve İllerin Sisteme Geçiş Tarihleri Yayınlandı

Avuç İçi Damar Okuma Sistemine Ait Kılavuz ve İllerin Sisteme Geçiş Tarihleri Yayınlandı

Sponsorlu Bağlantılar

Gerçekte sağlık kurum ve kuruluşlarına gitmediği halde, kimlik bilgilerini temin ederek kişilerin sağlık ocağı, tıp merkezi, hastane gibi sağlık hizmet sunucularına gitmiş gibi gösterilmesi, kişiler adına sahte reçete düzenlenmesi, hatta tetkik, tahlil, tedavi yapılmış gibi gösterilmesi, buna bağlı olarak da gerçekte verilmemiş olan ilaçların ve yapılmamış olan tedavilerin giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödetilmesi gibi suiistimallerin önüne geçmek üzere, 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren bazı özel hastanelerde Avuç İçi Damar İzi Sistemiyle Biyometrik Kimlik Doğrulama uygulaması hayata geçirilmişti. Bu uygulama ile kişinin avuç içi damar izi taranarak sisteme kaydedilmekte, dolayısıyla o kişi kendisi hastaneye gidip avuç içi damar izini sisteme okutup, kimliğini doğrulatmadıkça o hastane o kişi adına hiçbir işlem yapılamamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, söz sistemin kullanımına ilişkin olarak hazırladığı kullanma kılavuzunu ve sistem ünitesinin bileşenleri listesini yayınladı, ayrıca illerin sisteme geçiş tarihlerini belirledi.

İllerin sisteme geçiş tarihleri, sisteme ait kullanma kılavuzu ve sistem ünitesinin bileşenlerine ait liste aşağıda yer almaktadır.

Söz konusu Avuç İçi Damar İzi Sistemiyle Biyometrik Kimlik Doğrulamasına Geçilecek İllerin Listesi’ne ve Kullanım Kılavuzuna Kurumun web sitesinden ulaşılabilir.