Anasayfa / GSS / Ayda 30 Günden Az Sigortalı Gösterilenler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

Ayda 30 Günden Az Sigortalı Gösterilenler Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olmakla birlikte ayda 30 günden az çalıştığı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ayda 30 günden az bildirilen kişilerin sağlık yardımlarından yararlanabilmesi konusunda iki husus belirleyicidir.

1- Genel sağlık sigortası (GSS) priminin ayda 30 gün üzerinden ödenmesi (bildirilmesi) zorunluluğu,

2- Genel sağlık sigortası sağlık yardımlarından yararlanabilmek için son bir yıl içerisinde en az 30 gün GSS prim gün sayısının olma zorunluluğu.

Bu iki hususu açacak olursak;

1- 4/1 a (SSK) kapsamındaki kişilerin sağlıktan yararlanabilmesi için sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekir. (Bkz.  Sağlık Yardımlarından Yararlanmada 30 Gün Nasıl Hesaplanır ?) Dolayısıyla ayda 30 günden az sigortalı gösterilen kişi eğer son bir yıl içerisinde en az 30 gün GSS prim gün sayısını doldurmuyorsa sağlık yardımlarından yararlanamaz.

2- 4/1 a (SSK) kapsamında olup ayda 30 günden az sigortalı gösterilen bazı çalışanların GSS primini aylık 30 güne tamamlaması gerekmektedir. Ayda 30 günden az çalışıp GSS primini 30 güne tamamlamak zorunda olanlar ve olmayanlar 30 Günden Az Çalışan Herkes GSS Primini 30 Güne Tamamlamak Zorunda mı? başlıklı yazıda belirtilmiştir. Dolayısıyla ayda 30 günden az sigortalı gösterilen kişi GSS primini 30 güne tamamlaması gereken kişi kapsamındaysa, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için son bir yıl içerisinde 30 GSS prim gününü tamamlamış olma şartı yanında; gelir testine başvurması, gelir testi sonucu tespit edilecek aylık gelir durumuna göre eksik günlere ait GSS primlerini her ay düzenli ödeyerek 30 güne tamamlaması gerekmektedir. Her ay eksik günlere ait primi düzenli ödeyip 30 güne tamamlamadığı sürece sağlıktan yararlanamaz. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanların eksik günlere ait GSS primi ise Devlet tarafından ödenir.

Ayda 30 günden az çalıştığı halde GSS primlerini 30 güne tamamlama zorunluluğu olmayanlar ise son bir yıl içerisinde 30 GSS prim gün şartını tamamladıkları sürece sağlık yardımlarından yararlanabilirler. (isvesosyalguvenlik.com)