Anasayfa / Haber / Aylık İşsizlik Maaşı 2 Bin Lira mı Olacak ?

Aylık İşsizlik Maaşı 2 Bin Lira mı Olacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

Şu an yürürlükte olan mevzuata göre aylık en düşük işsizlik maaşı 653,80 TL, en yüksek işsizlik maaşı ise bin 307,60 TL. Bu rakamlar asgari ücret esas alınarak belirlenmiştir.

Mevcut sisteme göre işsizlik maaşının nasıl hesaplandığı, İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır ? başlıklı yazıda yer alıyor. Yani kısacası işsizlik maaşı ilgili kişi adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen prime esas kazancın yüzde 40’ıdır. Ancak bu rakam brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemez. Dolayısıyla yukarıda belirtilen en düşük işsizlik maaşı tutarı asgari ücretle çalışan birine ödenecek aylık işsizlik maaşı tutarı, en yüksek işsizlik maaşı olarak belirtilen tutar ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’idir, yani üst sınırdır. (Bkz. 2016 Yılı Aylık İşsizlik Maaşı Tutarları)

Durum böyleyken bugün basında işsizlik maaşının aylık 2 bin liraya çıkacağı yönünde haberler yer aldı. Ancak bu yönde bir düzenleme olsa bile, bu 2 bin lira aylık işsizlik maaşının üst sınırı olup, dolayısıyla üst sınır 2 bin liraya çıkarılacak, yani herkes için geçerli bir durum olmayacaktır. Özellikle asgari ücretlilerin alacağı işsizlik maaşının artıp artmayacağı yönünde ise henüz bir netlik yok.

Aslında işsizlik maaşı ile ilgili bazı düzenlemeler yapılacağını daha önce İşsizlik Maaşı Almak Kolaylaşacak başlıklı yazımızda belirtmiştik. İşsizlik maaşının artacağı yönündeki haberler de bu çalışmayla ilgili.

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde basında; İşsizlik Sigortası Fonunda 2016 Mayıs ayı sonu itibariyle 96 milyar 24 milyon 977 bin lira para biriktiği; 2015 yılında Fonun toplam giderinin 6 milyar 592 milyon 110 bin lira olmasına karşılık 18 milyar 273 milyon 110 bin liralık gelir elde ettiği, yönünde haberler yer almıştı. Bunun sebebi de işsizlik maaşı alma şartlarının ağırlığı olup, bu konu yıllardır eleştirilmektedir. Şartların zorluğu bir yana ödenen işsizlik maaşı tutarının düşük ve sürenin kısa olması da eleştirilen diğer konular arasındadır. Çünkü en fazla 10 ay süreyle (300 günlük) işsizlik maaşı verilmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)