Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Aynı Anda Hem 4/a (Eski SSK) Hem De 4/b (Eski Bağ-Kur) Kapsamında Çalışma Halinde Her İki Statüden de Prim Ödenmesi Mümkün müdür ?

Aynı Anda Hem 4/a (Eski SSK) Hem De 4/b (Eski Bağ-Kur) Kapsamında Çalışma Halinde Her İki Statüden de Prim Ödenmesi Mümkün müdür ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 59- AYNI ANDA HEM 4/a (ESKİ SSK) HEM DE 4/b (ESKİ BAĞ-KUR) KAPSAMINDA ÇALIŞMA HALİNDE HER İKİ STATÜDEN DE PRİM ÖDENMESİ MÜMKÜN MÜDÜR ?

CEVAP 59- 2011 yılı öncesinde farklı statüden aynı dönemdeki sigortalılıklar kabul edilmemekte, bu durumda daha önce başlayan statüdeki çalışma sigortalılık olarak sayılmaktaydı.

Ancak, 2011 yılında 6111 sayılı Kanunla yapılan yeni bir düzenlemeyle; aynı ay içerisinde hem hizmet akdi (eski SSK) hem de kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma (eski Bağ-Kur) statülerinden prim ödeme imkanı getirilmiştir. Buna göre; talepte bulunulması halinde aynı ay içerisinde her iki statüden de ödenen primlerin 4/a (eski SSK) kapsamında sayılması, aylık bağlanmasında her iki statüden ödenen primlerin toplamının alınması ve her iki statüden ödenen primlerin 4/a (eski SSK) statüsünden sayılması, iş kazası ve meslek hastalığı durumunda hangi statüden kaza geçirilmiş ve hastalığa yakalanılmış ise, bu statünün şartları ve primlerinin esas alınması öngörülmüştür.

Dolayısıyla, bu şekilde her iki statüden prim ödeyenlerin ödedikleri primleri 4/a (eski SSK) sayıldığından daha erken emekli olma imkanının yanı sıra, kazançlar daha yüksek bildirildiğinden hesaplanacak emekli aylığı da daha yüksek olacaktır.