Anasayfa / Soru - Cevap / Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Kıdem Tazminatı Hakları Nasıl Belirlenir ?

Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Kıdem Tazminatı Hakları Nasıl Belirlenir ?

Sponsorlu Bağlantılar

İşten çıkan veya çıkarılan işçinin (çalışanın), kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için diğer şartların yanında, işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca ödenecek tazminatının hesabında, işçinin kıdem tazminatı hesabına esas tutulacak ücret ve diğer hakları yanında, işyerindeki kıdemi yani çalışması süresi de esas alınmaktadır. Dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmama ve ödenecek kıdem tazminatı miktarının hesabında işçinin işyerindeki kıdemi yani çalışma süresi büyük önem taşımaktadır.

Bu durumda da aynı işyerinde daha önce çalışmış ve işten çıkmış veya çıkarılmış işçinin, o işyerinde tekrar işe başlaması durumunda kıdem süresinin hesabının nasıl yapılacağı konusu önem taşımaktadır. Örneğin, bu işçinin ikinci kez işe girdikten sonra diğer şartlar yönüyle kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkması veya çıkarılması halinde, işyerinde daha önce geçen çalışma süreleri dikkate alınacak mıdır ?

1- Burada işçi daha önceki çalışmaları sırasında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkmış veya çıkarılmış, ancak kendisine herhangi bir kıdem tazminatı ödemesi yapılmamışsa, bu işçi o işyerine tekrar girdiğinde daha önceki çalışma süreleri de kıdemine dahil edilecektir. Örneğin, işçi işyerinde 5 yıl çalışmış, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmış, ancak kendisine herhangi bir kıdem tazminatı ödemesi yapılmamış. Bu işçi o işyerinde tekrar işe başlamış, 8 ay çalışıp haklı sebeple işten ayrılmış veya işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri dışındaki herhangi bir nedenle işten çıkarılmış. Normalde bu işçinin kıdem tazminatı ödenmesi gerekecek şekilde iş sözleşmesi sona erdiği halde, sonraki işe girişi üzerinden henüz bir yıl geçmemiş olduğundan kıdem tazminatı ödenmemesi gerekir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi önceki çalışmalarının da kıdemine dahil edilmesi gerektiğinden, bu işçiye 5 yıl 8 aylık çalışması karşılığı kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.

2- İşçi önceki çalışması sırasında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmış ve kendisine hak ettiği kıdem tazminatı ödenmişse, bu durumda o işçi aynı işyerinde tekrar işe başladığında kıdem tazminatı yönüyle kıdemi yani çalışma süresi sıfırdan başlatılır, önceki çalışma süreleri dikkate alınmaz, dolayısıyla o işçi o işyerinde ilk defa işe girmiş gibi işlem yapılır.

3- İşçi önceki çalışması sırasında kıdem tazminatı almayı hak etmeyecek şekilde işten ayrılmışsa, bu durumda da yine ikinci maddede olduğu gibi kıdem tazminatı yönüyle kıdemi yani çalışma süresi sıfırdan başlatılır, önceki çalışma süreleri dikkate alınmaz. Anacak işçi normalde işyerinden kıdem tazminatı almayı hakkedecek şekilde ayrılmış, ancak bir yıllık çalışma süresini doldurmadığı için kıdem tazminatı alamamışsa, bu durumda işçi o işyerinde tekrar işe başladığında önceki çalışmasına ait süre kıdem tazminatı açısından sonraki çalışma süresine eklenir. (isvesosyalguvenlik.com)

40 comments

 1. (jr-bahattin) 2012 yılında işyerinden ayrılırken haklı bir sebebiniz yok idiyse kıdem tazminatı almayı haketmemiş olacağınızdan, o zaman kıdem tazminatı almamış olmanız sonucu değiştirmez. Dolayısıyla 4 yıl 4 ayın kıdem tazminatını alabilirsiniz. İşyeri isterse tabii 11 yıllık tazminatınızı ödeyebilir, buna engel bir durum yok.

 2. Merhaba

  2005 yılında girdiğim işyerinden 2012 yılı şubat ayında tazminat almadan kendim ayrıldım. 7 ay sonra aynı yıl içinde aynı iş yerine tekrar başladım. Şuanda da mart 2017 itibari ile iş yeri beni tazminat vererek işten çıkarmak istiyor. Sorum son çalıştığım 4 yıl 4 ayın mı yoksa toplam çalıştığım 11 yıl ın mı tazminatına hakkım var.

 3. (Nuri) Aşağıda belirtilen Yargıtay kararlarına bakabilirsiniz.
  T.C
  YARGITAY
  7. HUKUK DAİRESİ
  Esas No. 11703
  Karar No. 2014/19347
  Tarihi: 23.10.2014
  T.C
  YARGITAY
  7. HUKUK DAİRESİ
  Esas No. 2015/25560
  Karar No. 2016/1904
  Tarihi: 08.02.2016

 4. Merhaba
  Bir kamu kurumunda 2 farklı hizmet veren taşeron firmalarda toplam 8 yıl çalıştıktan sonra, istifa dilekçesi vererek ayrıldım ve amacı bu kamu kurumuna hizmet etmek, her türlü ihtiyacını karşılamak, gerektiğinde işçi çalıştırmak olan bir vakfın kurduğu üniversitede 2 ay çalıştım. Sonra tekrar aynı taşeron firmada ise başladım. Su anda 2 yılım doldu. Yıllık izin sürem 14 gün mü, 20 gün mü hesaplanmalıdır. Konuya dair emsal yargıtay kararları varmıdır?

 5. (kursat yurttaş) Sizin işe iade davası açmanızdaki amaç zaten işinize geri dönmek, şirket sizi tekrar işe çağırdığına göre dava açma sebebiniz ortadan kalktığından davanızdan vazgeçmeniz gayet normal. İlerde geçerli bir sebep olmadığı halde tekrar işten çıkarılırsanız bu yeni bir fiil olduğundan, tabii ki dava açma hakkınız olur. Ancak burada önemli olan, işe başlar başlamaz sigortanızın hemen başlatılması.

 6. kursat yurttas

  Merhaba,

  Kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarıldı. 1 gun sonra İşe iade davası açtım. 2 gün sonra aynı şirketten iş teklifi aldım.

  İşi kabul edip İşe iade davamdan vazgecersem ve 2 ay sonra işten tekrar çıkarilirsam yeniden ise iade davası açma hakkım olur mu?

  Teşekkürler.

 7. (Lutfyedogan) Hiçbir haklı sebep olmadan işten ayrıldıysanız, kıdem tazminatı almayı hak etmeden ayrılmış olduğunuz için, kıdem tazminatı açısından önceki çalışmanız kıdeminize eklenmez.

 8. Ben 1 yilim dolmadan calistigim sirketten istifa ederek ayrildim gerekce olarak herhangi birsey yazdirilmadi fakat 3 gun sonra ayni sirkete tekrar girdim bu benim kidemime eklenirmi sifirdan mi alinir ?

 9. (erdal ümit erdoğan) Sadece 2014’ten sonraki çalışma sürenize ait kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 10. erdal ümit erdoğan

  merhaba benim sorum şu:

  ben 18 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım.3 yıl önce 2014 te kıdem tazminatımı aldım ve halen çalışmaya devam ediyorum.özel nedenlerden dolayı şimdi ayrılmak istiyorum.ssk ya gittim ikinci kez tazminatı alabileceğimi söylediler ben de aldığım kağıdı işverene verdim.işveren aynı işyerinden iki kez tazmiat alamazsın diyor.bu konuda beni aydınlatırmısınız.teşekkürler..

 11. (Ceyda gonen) Verdiğiniz bilgilere göre şirket sizi hiçbir haklı neden olmadığı halde işten çıkarmış, bu nedenle önceki çalışmalarınızın da kıdem tazminatına eklenmesi gerekir.

 12. Merhaba,

  2013 yilinda sirketin islerinin kotu gitmesinden dolayi 8 ayi doldurduktan isten cikarildim.cikarilisim ani oldu ,ve insan kaynaklari kendim istifa ettigime dayanan bir yazi imzalatti.8 ay calistigim icin kidem tazminati alamamistim.1,5 yil once tekrar ayni sirkette ise basladim ve devam ediyorum. Sirketin isleri su anda da pek iyi degil ve cikarmalar yapiliyor. Cikarildigim takdirde onceki donemki 8 aylik calismam kidem tazminatima eklenir mi?

 13. (Ulvi aksu) Yıllık izin için 17 mayıs 2016 tarihli başlangıcınızın esas alınması gerekir, ancak istifanız haklı bir nedene dayanmıyorsa kıdem tazminatı sıfırdan başlar.

 14. Merhaba ben 17 mayıs 2016 tarihinde işe başladım 2 gün önce istifa ettim birkaç gün sonra tekrar aynı işyerine başlayacağım sorum şu 0 dan mı başlamış olurum yoksa kaldığım yerden devam ederim yıllık izin kullanmak için ilk giriş tarihimmi şimdiki tarihi geçerli olur teşekkürler

 15. (selahattin) Tabii ki yapabilir, daha önce işyerinizde şirket yetkilileri işveren vekili iken şimdi işveren vekilliği kayyıma geçmiş oldu.

 16. özel bir şirketde ustalık yapmaktayım bazı olaylardan dolayı giriş çıkış yaptım ve kayyum atandı şirkete kayyum maaşa zam yapa bilirmi

 17. (ali ilkay) Çıkış parasıyla kıdem tazminatını kastediyorsanız, daha önceki çalışmalarınıza ait kıdem tazminatınızı almış olduğunuz için, sadece son çalışmanıza yani 2008’den sonraki çalışmalarınıza ait kıdem tazminatınızı alabilirsiniz, 2000’den hesaplanmaz.

 18. Merhaba, ben Mayıs 2002 de özel sektöre işe başladım 2005 ve 2008 de girdi, çıktı yapıldı bu aradada çıkış parasını aldım ve şimdi 2017 beni işten çıkardılar peki alacağım tazminat 2002 den mi hesaplanacak yoksa 2008 den mi? Teşekkürler. .

 19. (volkan) 1475 sayılı Kanunun kıdem tazminatıyla ilgili 14 üncü maddesinde “Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur. Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, tazminata esas ücret, işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.” hükümleri yer almaktadır. Eğer bu Kanun hükümlerine aykırı bir hesaplama yapıldığını düşünüyorsanız AL0 170 veya Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne şikayette bulunabilirsiniz.

 20. 3 ocak 2017 tarihi itibari ile iş aktim fes edildi. Maaşlarımız netten almakta idik.Hazirandan sonra bürütler yukarı cıkar. Tazminat hesaplanırken ocak ayına göre hesaplandı. Son maaş aldım aralık ayına göre hesaplanması gerekmiyormu? Aralık bürüt maaş ücretine göre arada oldukca fark var.

 21. (kadir) Yıllık izinde ilk girişinizi esas almaları gerekir. Dolayısıyla kullandırılmayan izinlerinizi talep edebilirsiniz.

 22. açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.ayrıca senelik izin olarak ikinci girişimi referans aldılar ve 14 gün hak ettiğimi söylediler.bu durum normal midir?sonuçta toplamda 7 yılı aşkın bir çalışma sürecim var.bu kullandırılmayan yıllık 6 şar günleri talep edebilirmiyim?

 23. (kadir) Tartışmaya açık bir konu. Normalde işyerinden ilk ayrılışınız sırasında 15 yıl – 3600 günden dolayı kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrılmış ancak tazminatı alamamışsınız. Bu yönüyle kıdem tazminatı için 22.10.2009 tarihinin başlangıç olarak esas alınması gerekir. Ancak işten ayrılan kişinin 15 yıl – 3600 günden dolayı kıdem tazminatı almasının gerekçesi “ben yaş dışındaki emeklilik şartlarını doldurdum, bu nedenle işten ayrılıyorum demektir”. Siz işten ilk ayrılışınızda bu sebeple ayrılmadınız. Bu yönüyle de başlangıcın 01.06.2012 olarak esas alınması gerekebilir. Ancak siz fazla karıştırmadan il girişinizden itibaren işverenden kıdem tazminatını isteyin, sadece sonraki çalışmalarınız için tazminat öderse önceki çalışmalarınıza ait tazminatı alabilmek için İŞKUR’a şikayette bulunun.

 24. 22.10.2009 tarihinde girdiğim işden verilen sözlerin tutulmamasından dolayı 21.05.2012 de ayrıldım. 15 yıl 3600 tamamlamışım ama bunun farkında değildim.tazminat alamadım.1 hafta sonra aynı iş yeri beni tekrar çağırdı işe başla maaşını düzelteceğiz dedi düzeltti de.şimdi yaş haddinden 15 yıl 3600 hakkımı kullanarak işten ayrılmak istiyorum bu durumda işe giriş tarihim 22.10.2009 mudur.yoksa ikinci giriş tarihim olan 01.06.2012 midir? şimdiden teşekkür ederim.

 25. (Arif) Yazınızdan anlaşıldığı kadarıyla kıdem tazminatınızın bir kısmı elden, bir kısmı banka yoluyla olmak üzere tamamı ödenmiş. Dolayısıyla kıdem tazminatı hakkınızı sıfırlamışsınız. Yeni kıdem tazminatı hakkınız 01 Eylül 2016 tarihinden itibaren başlar, eski çalışma süreniz eklenmez. Yıllık izin konusuna gelince önceki çalışma süreniz de kıdem süresine dahil edilir, yani o işyerinde ilk çalışmaya başladığınız tarihten itibaren geçen tüm çalışma süreniz hesaplamaya dahil edilir, sadece işten çıkıp ara verdiğiniz süre düşülür, böylece kaç gün yıllık ücretli izin kullanmanız gerektiği tespit edilir.
  İşçilerde Yıllık Ücretli İzin Süreleri

 26. 2007ekim _15 agustos 2016 tarihlerinde özel sektörde çalıştım.ihbar süresini de bekledim.istifa ettim.Ancak kıdem tazminatımın yarısını elden ödediler.Bankaya para yatırmadılar.Başka işe girdim 1 gün çalıştım ve ordan ayrılarak ,eski iş yerime 01 Eylül 2016 da yeniden başladım. 15 gün ayrı kaldım.ve halen çalışıyorum.Size sorum benim kıdem tazminat durumum nedir ve yıllık izin hakkım kaç gündüt

 27. (Seyyah) Yapılan işlemlerin içeriğini bilmek lazım. Eğer aynı şirket işe devam ediyor, sadece şirkete kayyım atandıysa 9 yıllık çalışmanıza ait tazminat haklarınız devam ediyor demektir. Bu durumda tazminatınızı isteyemezsiniz. Eğer ihale yeni bir şirkete verildi eski şirketle ilgisi kalmadıysa bu durumda aslında işyeri devri sayılır ve tazminat haklarınız yeni işverene devredilmiş sayılır normalde. Ancak şu an yaşanan normal bir süreç değil. Eğer ihale eski şirketle alakası olmayan yeni bir şirkete verildiyse tazminatınızı istemenizde fayda var. Alamadığınız üç aylık ücretinize gelince. Ücret garanti fonu ve kısa çalışma ödeneği uygulamaları var, ancak sizin durumunuz hiçbirine uymuyor. Bununla ilgili olarak İŞKUR müdürlüğüne başvuruda bulunun.

 28. 9 yıldır çalışmaktayım Şirketimizin ihale ile aldığı işi belediye tek taraflı feto dolayısıyla fesh etmişti.bizim işe bu yüzden son verildi 3 ay işsiz kaldık.kayyum atandı tekrar işe dönüş yapıldı.ama tazminat imiz veya üç aylık magdiriyetimiz verilmedi tazminat imiz devam edermi veya alıpta sıfırdan devam etsek olurmu böyle hakkımız varmı 3 ay çıkıştan sonra giriş yapıldı

 29. (sezin) 2015 yılında işveren kendi çıkardığı halde işsizlik maaşı alabildiğinize göre, demek ki kıdem tazminatınızı da hak edecek şekilde işten ayrılmışsınız. 1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesi uyarınca; evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile işten ayrılan kadın işçi, işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa, kıdem tazminatı alabilir. Dolayısıyla siz resmi nikah tarihinden itibaren bir yıl dolana kadar bu hakkı kullanabilirsiniz. 2015’de ayrıldığınızda size kıdem tazminatı ödenmediyse, 2012 Ekim ayından ayrıldığınız tarihe kadar geçen süre için kıdem tazminatı alabilirsiniz. Tabii 2015 yılında çalışmaya ara verdiğiniz süreyi düşmeniz gerekir.
  Kıdem Tazminatının Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

 30. Iyi aksamlar ben 2012 ekimde is basi yaptim ocak 2015de personelin hakareti karsisinda isverenin sessiz kalmasi nedeni ile isden ayrilmak istedim ve isveren kendisi cikardi issizlik maasi aldim 3-4 ay issizlik maasi aldim sonra isveren kendisi cagirdi geri ayni is yerine haziran ayinda 2015 de basladim.devam ediyorumda. Yeni evlendim esim musade etmiyor burdan cikmak istesem gecen yillarin parasini alabilirmiyim

 31. (RAMAZAN KAZANCI) Eğer iş akdiniz sona erdirilmiş olsaydı, tazminatı hak etmeden işten çıkmış sayılacağınız için, 2007’den önceki tazminat haklarınız devam etmezdi, ancak iş akdiniz sona erdirilmemiş, askıya alınmış olduğu için 2007 öncesi tazminat haklarınız devam eder. Yani tazminat almayı hak edecek şekilde işten çıkmanız veya çıkarılmanız halinde 2007 öncesi çalışmalarınız için de kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 32. Bir işyerinde 3.5 yıl çalışmış ve 2007 yılında çıkış kodu 19 olan mevsim bitimi nedeni ile tazminat almadan askiya alındım. Aynı iş yerinde 6.5 yıl sonra 2014 yılında tekrar işe başladım ve hala devam ediyorum. 2007 den önceki tazminat haklarim devam ediyor mu?

 33. (Muhammet) 3 sene çalıştıktan sonra hangi sebeple işten çıktınız veya çıkarıldınız bu önemli. Eğer kıdem tazminatı almayı hakkedecek şekilde işten ayrıldınız ve tazminat almadınızsa tazminat hakkınız devam eder.

 34. 3 sene çalıştıktan sonra işten ayrıldım 2 ay sonra geri geldim tazminatım devam ediyormudur

 35. Daha önce işten ayrıldığınız sırada kıdem tazminatı almayı hak etmiş olarak ayrılmış ancak tazminatı almamış olsaydınız önceki 5 yıllık çalışmanıza ait kıdem tazminatı eklenirdi. Ancak 2007 yılında işten ayrılırken kıdem tazminatı almayı hak etmemişsiniz. Şu an ayrılmanız halinde de eğer sigorta girişiniz 8 Eylül 1999 öncesine aitse ve en az 3600 prim gününüz varsa, SGK’dan alacağınız bir yazı ile işverene başvurup kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 36. Kendi isteğiyle işten ayrılan işçinin hangi durumlarda kıdem tazminatı alabileceği aşağıda linki yer alan yazıda belirtilmiş olup, başka yerde ikamet (taşınma) nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamaz.
  Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşçi Hangi Hallerde Tazminat Alabilir ?

 37. 2002 de başladığım firmamdan 2007 yılında başka bir ile taşındığımız için kendi isteğimle ayrılmak zorunda kaldım resmi olarak değil ama elime 2000 tl kadar para verdiler bende alacağım yoktur diye imza attım daha sonra 2009 yılında aynı işyerinde tekrar işe başladım ve halen devam etmekteyim şu anda normal bir şekilde çıksam yada çıkarılsam daha önceki çalıştığım 5 yıl tazminatıma eklenirmi

 38. yurtdışına çıktığım için ayrılmıştım. Aynı şehirden başka bir yere ikamet etmek için ayrıldığımdan tazminata hak etmiş olur muyum?

 39. İşyerinizden 2005 yılında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrıldıysanız, tazminatı almamış olduğunuz için şu anki çalışmalarınıza eski kıdeminiz de dahil edilir. Eğer tazminat almayı hak etmeyecek şekilde ayrıldıysanız bu durumda eski çalışmalarınız kıdeme dahil edilmez, sıfırdan başlamanız gerekir.

 40. 2001 yılında başladığım firmamdan 2005 yılında tazminat almadan ayrıldım. 2 ay sonra eski işime geri döndüm ve sonrasında halen çalışıyorum. Çalışma bakanlığı danışma hattını aradığımda ayrılmam durumunda kıdem tazminatım hesaplanırken eski çalışmalarımın kendim ayrıldığım için dikkate alınmayac ağını söylediler. Hangisi doğru?…Tşkrlr

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*