Anasayfa / Soru - Cevap / Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Kıdem Tazminatı Hakları Nasıl Belirlenir ?

Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayan İşçinin Kıdem Tazminatı Hakları Nasıl Belirlenir ?

Sponsorlu Bağlantılar

İşten çıkan veya çıkarılan işçinin (çalışanın), kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için diğer şartların yanında, işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca ödenecek tazminatının hesabında, işçinin kıdem tazminatı hesabına esas tutulacak ücret ve diğer hakları yanında, işyerindeki kıdemi yani çalışması süresi de esas alınmaktadır. Dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmama ve ödenecek kıdem tazminatı miktarının hesabında işçinin işyerindeki kıdemi yani çalışma süresi büyük önem taşımaktadır.

Bu durumda da aynı işyerinde daha önce çalışmış ve işten çıkmış veya çıkarılmış işçinin, o işyerinde tekrar işe başlaması durumunda kıdem süresinin hesabının nasıl yapılacağı konusu önem taşımaktadır. Örneğin, bu işçinin ikinci kez işe girdikten sonra diğer şartlar yönüyle kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkması veya çıkarılması halinde, işyerinde daha önce geçen çalışma süreleri dikkate alınacak mıdır ?

1- Burada işçi daha önceki çalışmaları sırasında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten çıkmış veya çıkarılmış, ancak kendisine herhangi bir kıdem tazminatı ödemesi yapılmamışsa, bu işçi o işyerine tekrar girdiğinde daha önceki çalışma süreleri de kıdemine dahil edilecektir. Örneğin, işçi işyerinde 5 yıl çalışmış, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmış, ancak kendisine herhangi bir kıdem tazminatı ödemesi yapılmamış. Bu işçi o işyerinde tekrar işe başlamış, 8 ay çalışıp haklı sebeple işten ayrılmış veya işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri dışındaki herhangi bir nedenle işten çıkarılmış. Normalde bu işçinin kıdem tazminatı ödenmesi gerekecek şekilde iş sözleşmesi sona erdiği halde, sonraki işe girişi üzerinden henüz bir yıl geçmemiş olduğundan kıdem tazminatı ödenmemesi gerekir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi önceki çalışmalarının da kıdemine dahil edilmesi gerektiğinden, bu işçiye 5 yıl 8 aylık çalışması karşılığı kıdem tazminatı ödenmesi gerekir.

2- İşçi önceki çalışması sırasında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde işten ayrılmış ve kendisine hak ettiği kıdem tazminatı ödenmişse, bu durumda o işçi aynı işyerinde tekrar işe başladığında kıdem tazminatı yönüyle kıdemi yani çalışma süresi sıfırdan başlatılır, önceki çalışma süreleri dikkate alınmaz, dolayısıyla o işçi o işyerinde ilk defa işe girmiş gibi işlem yapılır.

3- İşçi önceki çalışması sırasında kıdem tazminatı almayı hak etmeyecek şekilde işten ayrılmışsa, bu durumda da yine ikinci maddede olduğu gibi kıdem tazminatı yönüyle kıdemi yani çalışma süresi sıfırdan başlatılır, önceki çalışma süreleri dikkate alınmaz.(www.isvesosyalguvenlik.com)

10 comments

 1. (RAMAZAN KAZANCI) Eğer iş akdiniz sona erdirilmiş olsaydı, tazminatı hak etmeden işten çıkmış sayılacağınız için, 2007’den önceki tazminat haklarınız devam etmezdi, ancak iş akdiniz sona erdirilmemiş, askıya alınmış olduğu için 2007 öncesi tazminat haklarınız devam eder. Yani tazminat almayı hak edecek şekilde işten çıkmanız veya çıkarılmanız halinde 2007 öncesi çalışmalarınız için de kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 2. Bir işyerinde 3.5 yıl çalışmış ve 2007 yılında çıkış kodu 19 olan mevsim bitimi nedeni ile tazminat almadan askiya alındım. Aynı iş yerinde 6.5 yıl sonra 2014 yılında tekrar işe başladım ve hala devam ediyorum. 2007 den önceki tazminat haklarim devam ediyor mu?

 3. (Muhammet) 3 sene çalıştıktan sonra hangi sebeple işten çıktınız veya çıkarıldınız bu önemli. Eğer kıdem tazminatı almayı hakkedecek şekilde işten ayrıldınız ve tazminat almadınızsa tazminat hakkınız devam eder.

 4. 3 sene çalıştıktan sonra işten ayrıldım 2 ay sonra geri geldim tazminatım devam ediyormudur

 5. Daha önce işten ayrıldığınız sırada kıdem tazminatı almayı hak etmiş olarak ayrılmış ancak tazminatı almamış olsaydınız önceki 5 yıllık çalışmanıza ait kıdem tazminatı eklenirdi. Ancak 2007 yılında işten ayrılırken kıdem tazminatı almayı hak etmemişsiniz. Şu an ayrılmanız halinde de eğer sigorta girişiniz 8 Eylül 1999 öncesine aitse ve en az 3600 prim gününüz varsa, SGK’dan alacağınız bir yazı ile işverene başvurup kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 6. Kendi isteğiyle işten ayrılan işçinin hangi durumlarda kıdem tazminatı alabileceği aşağıda linki yer alan yazıda belirtilmiş olup, başka yerde ikamet (taşınma) nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamaz.
  Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan İşçi Hangi Hallerde Tazminat Alabilir ?

 7. 2002 de başladığım firmamdan 2007 yılında başka bir ile taşındığımız için kendi isteğimle ayrılmak zorunda kaldım resmi olarak değil ama elime 2000 tl kadar para verdiler bende alacağım yoktur diye imza attım daha sonra 2009 yılında aynı işyerinde tekrar işe başladım ve halen devam etmekteyim şu anda normal bir şekilde çıksam yada çıkarılsam daha önceki çalıştığım 5 yıl tazminatıma eklenirmi

 8. yurtdışına çıktığım için ayrılmıştım. Aynı şehirden başka bir yere ikamet etmek için ayrıldığımdan tazminata hak etmiş olur muyum?

 9. İşyerinizden 2005 yılında kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde ayrıldıysanız, tazminatı almamış olduğunuz için şu anki çalışmalarınıza eski kıdeminiz de dahil edilir. Eğer tazminat almayı hak etmeyecek şekilde ayrıldıysanız bu durumda eski çalışmalarınız kıdeme dahil edilmez, sıfırdan başlamanız gerekir.

 10. 2001 yılında başladığım firmamdan 2005 yılında tazminat almadan ayrıldım. 2 ay sonra eski işime geri döndüm ve sonrasında halen çalışıyorum. Çalışma bakanlığı danışma hattını aradığımda ayrılmam durumunda kıdem tazminatım hesaplanırken eski çalışmalarımın kendim ayrıldığım için dikkate alınmayac ağını söylediler. Hangisi doğru?…Tşkrlr

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*