Anasayfa / Bağkur / Bağ-Kur Borçları Bu Sefer Siliniyor mu?

Bağ-Kur Borçları Bu Sefer Siliniyor mu?

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim borçlarının silinmesi daha önce gündeme gelmiş, 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Torba Kanunun taslak çalışmalarında konuya ilişkin düzenlemeye yer verilmişti. Ancak daha sonra bu düzenlemeden vaz geçildi ve 6552 sayılı Torba Kanunla sadece prim borçlarının yapılandırılması/taksitlendirilmesi imkanı getirildi. (Bkz. Bağ-Kur Borçları Silinmeyecek – Sadece Taksitlendirilecek başlıklı yazı).

Bu defa konu yeniden gündeme geldi ve bu sefer muhtemelen Bağ-Kur prim borcu olup da ödemek istemeyenler / ödeme imkanı olmayanlar borçlarından kurtulma imkanına kavuşacak. Şu an Meclis komisyonlarda görüşmeleri devam eden İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na (İşte Yeni İş Güvenliği Paketinin Tüm Ayrıntıları) eklenen maddeye göre, üç ay içerisinde ödenmeyen Bağ-Kur borçları ve bunlara bağlı prim günleri silinecek, ancak sigortalı veya hak sahibi daha sonra isterse bu silinen borçlarını ödeyebilip sigortalı hizmetlerini canlandırabilecek, yani ihya edebilecek. Bu düzenleme prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayanların işini kolaylaştıracak, bunlar emekli olmalarına yetecek kadar prim borcunu ödeyerek emekli olabilecekler. Aynı şekilde SSK prim günleri emekliliği için yeterli olduğu halde, aynı zamanda Bağ-Kur prim borcu da bulunanlar bu borcu ödemeden SSK prim günleriyle kolayca emekli olabilecek.

Borçlarını yapılandıranlar ne olacak ?

Düzenleme çıktığında, 6552 sayılı Torba Kanunla getirilen borç yapılandırmasından yaralanarak borcunu bir defada ödemiş olanlar doğal olarak ödemiş olduğu primleri geri alamayacak. Borçlarını taksitlendirenlerden ise muhtemelen isteyenler başvuruda bulup yapılandırmayı sona erdirerek kalan borçlarını sildirebilecek.