Anasayfa / Bağkur / Bağ-Kur Borçlularına da Af Geliyor ?

Bağ-Kur Borçlularına da Af Geliyor ?

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu’na en çok şahsi prim borcu olanların başında genel sağlık sigortalıları ve 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları geliyor. Genel sağlık sigortası prim borcu olanların bu borlarının silinmesi / yapılandırılması ile ilgili çalışmalar yapıldığını, Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Olanlara Af Geliyor başlıklı haberde belirtmiştik.

Aynı haber bu defa Bağ-Kur borçlularıyla ilgili olarak geldi. haber7.com’da yer alan habere göre; yeni bir Torba Yasa ile Bağ-Kur borçlularına bazı kolaylıklar getirilecek. Buna göre;

– 24 ay (iki yıl) ve üzerinde prim borcu olanlara borçlarını ödemeleri için 3 aylık bir ödeme süresi tanınacak. Bu süre içerisinde borcunu ödemeyenlerin borçları sigortalılık süresiyle birlikte silinecek. Yani sadece borçlar değil, o borçlara bağlı sigortalılık süreleri de silinecek. Ancak, hizmet borçlanmasında olduğu gibi, sigortalılar daha sonra isterlerse silinen bu süreleri ihya edebilecekler. Daha açık bir ifadeyle, daha sonra silinen sürelere ait primleri ödemeleri halinde bu süreler hizmetlerine eklenecek.

– 24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için ise taksitlendirme imkanı getirilecek.

Buna benzer düzenleme Sosyal Güvenlik Reformuyla birlikte yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 17 nci maddesiyle yapılmış, madde uyarınca 30/4/2008 tarihi itibariyle beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarından, Kurumca belirlenen süre içerisinde prim borçlarını ödemeyenlerin borçları ve bu borçlarına ait sigortalı hizmetleri silinmişti.