Anasayfa / Bağkur / Bağ-Kur Borcuna Kredi İçin Önce SGK’ya Başvurulacak

Bağ-Kur Borcuna Kredi İçin Önce SGK’ya Başvurulacak

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılığı nedeniyle prim borcu olanlara 6552 sayılı Torba Yasa ile borçlarını yapılandırma ve taksitlendirme imkanı getirilmişti (Bkz. Bütün Ayrıntılarıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna Olan Borçların Yapılandırılması). Ancak emekli olmak isteyenlerin borcunu tamamen ödemesi gerektiğinden, yapılandırmayla getirilen taksit imkanı bunların işine yaramıyordu (Bkz. Borcunu Yapılandıran Bağ-Kur’lular Emekli Olabilecek mi ? ). Borcun tamamını ödeyecek maddi imkanı olmayanlar için bu durum büyük problem oluşturmaktaydı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Türkiye Halk Bankası ile bir protokol imzalayarak, Bağ-Kur borçlularına kredi alma imkanı getirdi.

Bu krediden 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında olup, prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçiler yararlanabilecek. Bunlar her hangi bir teminat göstermeden alacakları bu kerdi ile borçlarını kapatarak emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına kavuşacaklar. Aynı şekilde 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı olmakla birlikte daha önceki Bağ-Kur sigortalılığı nedeniyle prim borcu bulunan ve borcunu 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırarak ödemesi halinde yaşlılık emekli olma imkanına kavuşacak sigortalılar da bu krediden yararlanabilecekler.

İmzalanan protokol uyarınca masrafsız (hayat sigortası ve yasal yükümlülükler hariç), 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık 0.97 faiz oranıyla kredi verilecek. Ayrıca kullandırılan kredi nedeniyle hiçbir ad altında dosya masrafı alınmayacak. Bu şekilde kullandırılan kredi taksitleri bağlanacak emekli aylığından kesilecek.

Bu imkândan yararlanmak isteyenler ise öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine prim yapılandırma başvurularını yapacaklar, Kurumdan alacakları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Türkiye Halk Bankası şubelerine müracaat ederek kredilerini kullanacaklar.