Anasayfa / Haber / Bağ-Kur İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak ?

Bağ-Kur İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

6824 sayılı Torba Kanun ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa eklenen Ek 6 ncı madde ile Esnaf Ahilik Sandığı kurulmuş, 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılarına da işsizlik ödeneği alma imkanı getirilmişti.

Söz konusu madde aslında 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girdi. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi Bağ-Kur Sigortalılarının İşsizlik Maaşı Alma Şartları başlıklı yazıda yer almaktadır.

Bağ-Kur sigortalıları için işsizlik maaşı uygulamasını getiren kanun maddesi yürürlüğe girdi, ancak maddenin sonunda “maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumunun görüşleri alınarak Kurum tarafından belirlenir” hükmüne yer verilmişti. Dolayısıyla Türkiye İş Kurumunun uygulamanın ayrıntısını düzenleyen bir yönetmelik veya tebliğ yayımlaması gerekiyor. Ancak bu konuda henüz herhangi bir yönetmelik veya tebliğ yayımlanmadı. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu da 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılarından Ahilik Sandığı (işsizlik sigortası) için henüz prim almaya başlamadı. Şu an 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılarından malullük – yaşlılık ve ölüm sigortası, kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primi alınmaktadır. (Bağkur – Tarım Bağkur ve Muhtar Prim Tutarları)

Sonuç olarak, Türkiye İş Kurumu tarafından uygulamayla ilgili alt mevzuat çıkarıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Ahilik Sandığı için 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalılarından yüzde 2 oranında prim almaya başlayacak, prim kesintisi başladıktan sonra sandığa en az 600 gün prim ödemiş olanlardan sigortalılığı sona erenler işsizlik maaşı almaya başlayacak. Dolayısıyla uygulamanın tam olarak hayata geçmesi ve 4/1-b (Bağ-Kur) sigortalıları için işsizlik maaşı ödemelerinin başlaması hemen hemen iki yıl sonrasını bulacak, hatta alt mevzuat düzenlemelerin yapılması fazla gecikirse bu süre gecikmeyle orantılı olarak iki yılı da geçecektir. Çünkü prim kesintisi bu gün başlasa en az 600 prim gününün dolması için 20 ay gerekmektedir. (isvesosyalguvenlik.com)